SEO çalışması artık her işletmenin ve markanın ihtiyaç duyduğu bir hizmettir ve hemen her işletme ya da marka SEO çalışmalarına öncelik tanımaktadır. Eğer uluslararası SEO yaptırmak istiyorsanız bunun için hedef bölgenin dilinde SEO yaptırmanız gerekir. Almanca SEO hizmetleri de işletmenizi ve markanızı Almanca dilinde öne çıkarmanızı sağlayarak hedefiniz doğrultusunda marka bilinirliği ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Almanca SEO Nedir?

Çok basit bir tabirle Almanca SEO, SEO çalışmalarının Almanca diline özel yapılmasıdır. SEO çalışmaları tamamen Almanca diline ve Almanca konuşulan bölgelere göre yapılarak gerçekleştirilir ve bu sayede eğer hedef kitle ana dili Almanca olan ve Almanca konuşulan bölgeler ise doğru bir adım atılmış olur.

Temelde SEO çalışmalarının Almanca yapılması gibi kısaca özetlense de Almanca SEO çalışması yaptırmak o kadar basite alınması gereken bir çalışma değildir. Çünkü Almanca SEO ile istenen çalışma Yerel SEO, Ulusal SEO ve Uluslararası SEO çalışmalarının birer karması olup dikkatli ve doğru bir şekilde yapılmadığı takdirde faydadan çok zararı olacaktır.

Almanca SEO Çalışmalarının Püf Noktaları

Almanca SEO çalışmaları için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Eğer bu noktalara dikkat edilmezse Almanca dilinde indekslenme veya hit kazanılabilir ancak hedeflere uymayan bir şekilde gerçekleşirse hiçbir fayda sağlamaz. Hatta bazı noktalara dikkat edilmezse SEO çalışması yaptırmak isterken tam tersine internet sitesinin gerilere gitmesine ve hatta cezalandırılmasına dahi sebebiyet verilebilir.

Almanca Dili Değil Almanca Konuşulan Bölge Hedeflenmeli

Her SEO çalışmasında olduğu gibi Almanca SEO çalışmalarında da analiz araçları kullanılmalıdır ancak analiz araçlarını sadece Almanca diline göre kullanmak ciddi bir hata olacaktır.

Türkçe’den örnek vermek gerekirse Türkçe, Türkiye sınırları içerisinde dâhi bölge ve şehir bazlı değişiklik gösterebildiği gibi başka Türkçe konuşulan ülkelerde de çok ciddi değişikliklere uğrayabiliyor. Örneğin İstanbul’da çekirdek denilen ve satın alınan kuruyemiş İzmir’de çiğdem olarak geçer ve İstanbul’dan İzmir’e yönelik SEO yaptırmak isteyen birisi tıpkı İzmirliler gibi çiğdem terimini kullanarak çalışma yapmadığı takdirde geride kalacaktır.

Almanca, her ne kadar Almanya’nın ana dili olsa da Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre, Belçika, Polonya gibi ülkelerde de konuşulan bir dildir ve hem bu ülkelerde hem de Almanya sınırları içerisindeki şehir ve bölgelerde bazı değişiklikler gösterebilir. Bu nedenle de SEO çalışması yaparken Almanca dilinin yanı sıra hedef alınan bölgenin ve bu bölgedeki arama terimlerinin ve ifadelerin kullanışlarını da dikkate almak gerekmektedir.

Hosting veya Sunucu Almanca Konuşulan Hedef Bölgede Yer Almalı

Eğer bir bölgeye yönelik SEO çalışması yapıyorsanız hosting ve sunucu hizmetinizin de mutlaka o bölgeye en yakın noktada olması gerekmektedir. Çünkü SEO kriterleri arasında en önemli kriterlerden biri de sitenin açılış hızıdır.

Almanca bir siteniz olduğunu ve Almanya ülkesini hedeflediğinizi ancak hosting veya sunucunuzun Türkiye’de yer aldığını düşünelim. Siz internet sitenize çok hızlı bir şekilde girebilirsiniz ancak Almanya’daki bir kullanıcı internet sitesini açmak istediğinde normalden çok daha fazla süre bekleyebilir. Bu da ziyaretçi kaybına, dolayısıyla da hit kaybına ve kazanç kaybına sebep olur. Bu yüzden alacağınız hosting veya sunucu hizmeti mutlaka Almanca konuşulan ve hedeflenen bölgede barındırılmalıdır.

Eğer böyle bir imkân bulunmuyorsa mutlaka Cloudflare gibi bir CDN sağlayıcısından hizmet alınmalıdır.

Almanca SEO Ana Dil Seviyesinde Olmalı

Bir ülkenin veya bölgenin diline göre SEO çalışması yapabilmek için o bölgenin diline ana dil ve günlük konuşma seviyesinde hakim olmak gerekmektedir. Çünkü Google, kullanıcılarını birer müşteri olarak görmekte ve bu nedenle de hangi dilde olursa olsun kullanıcıların yaptıkları aramalarda onlara en doğru ve faydalı sonuçları göstermeye çalışmaktadır. Bu nedenle de Google, yapay zeka mantığıyla çalışarak internet sitesinde kullanılan dilin ana dil veya yerel dil seviyesinde olup olmadığını kolayca anlayabilmektedir.

Günümüzde çeviri işlerinde bize oldukça yardımcı olan Google Translate gibi araçlar mevcut ve birçok dil arasında çeviri sağlayarak bilmediğimiz bir dilde karşılaştığımız kelimeleri ve cümleleri anlamamıza yardımcı olmaktadır. Ancak bu araçlar bize yalnızca anlayabilmemiz için yardımcı olmakta ve hiçbir şekilde ana dil seviyesinde çeviri yapamamaktadır.

Bazı insanlar da ana dil seviyesinde olmasa dahi bazı dillere hâkim olup çeviri sistemlerinden faydalanıp sonra düzenlemeler yaparak tercüme gerçekleştirmektedir. Çeviri sistemlerine göre nispeten de etkili olsa bu yöntem de oldukça yanlıştır. Çünkü bazı ifadeler, duygular, kelimeler olduğu gibi başka dillere çevrilemez ve anlatımları farklıdır. Bu nedenle de tavsiye edilmediği gibi zararları da olacaktır.

Kısa ve öz bir şekilde eğer Almanca SEO yaptırmak isteniyorsa tüm içerikler mutlaka ama mutlaka ana dil seviyesinde olmak zorundadır.

Çok Dilli Sitelerde Almanca HREFLANG Mutlaka Kullanılmalı

Almanca SEO çalışması yapmadan önce internet siteniz Türkçe veya farklı bir dilde olabilir. Ayrıca Almanca internet sitesi için yeni bir alan adı (domain) almak yerine mevcut site üzerinden hem mevcut dillerde hem de Almanca yayın yapmak isteyebilirsiniz. Bu gayet normal bir durumdur ve yapılabilir ancak mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durum var o da HREFLANG kullanımıdır.

HREFLANG, bir internet sitesi sayfasının birden fazla dilde karşılığı olduğunu ve hangi dile hangi sayfanın geldiğini göstermeye yarayan bir etikettir. Başarılı bir şekilde kullanılırsa bir internet sitesinden birden fazla dilde verim alınması mümkündür. Bunun için de mutlaka bu konuda profesyonel bir ekiple çalışılması gerekmektedir.

Eğer Türkçe veya başka bir dilde internet siteniz varsa ve Almanca dilini de ekleyerek SEO çalışması yapmak istiyorsanız mutlaka HREFLANG etiketine ve mantığına göre internet sitenizi güncellemeniz gerekecektir.

Özetle her dilde olduğu gibi Almanca SEO çalışmalarında da dikkat edilmesi gereken konulara değinmeye çalıştık. Bu konulara uyarak çalışmalarınızı kendiniz de yapabileceğiniz gibi MedyaMan Web Tasarım Çözümleri hizmetimizden faydalanarak Almanca da dahil tüm dillerde profesyonel ve ana dil seviyesinde internet sitelerine sahip olabileceğiniz gibi MedyaMan SEO ve SEM Çözümleri ile de Almanca veya istediğiniz herhangi bir dilde tam kapsamlı ve profesyonel uluslararası SEO hizmeti alabilirsiniz.