Dijital pazarlama; günümüzün ve geleceğin en önemli pazarlama faaliyetleri arasında çoktan yerini aldı. Çünkü dijitalleşen dünya ile insanlar çevrimiçi bir hayata alışırken geleneksel pazarlama, pazarlama ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamamaya başladı. Bu da en çok markaların dikkatini çekince artık tüm dünyada dijital pazarlama kaçınılmaz olmaya başladı.

Adından da anlaşılacağı gibi dijital ortamda gerçekleştirilen dijital pazarlama faaliyetleri, markaların potansiyel müşterilerini ve marka bilinirliğini arttırmak için gerçekleştirdiği birden çok pazarlama türüdür. Özellikle markalara sağladığı eşsiz avantajlardan dolayı vazgeçilmez bir pazarlama sistemi olan dijital pazarlama, geleneksel pazarlamayı savunan kesimler tarafından dahi benimsenmiştir.

MedyaMan olarak İzmir merkezli olup ayrıca İzmir dışında başta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Manisa, Adana, Bursa ve Kocaeli olmak üzere Türkiye‘nin hemen her noktasına dijital pazarlama çözümleri sunmaktayız ve bizi tercih eden müşterilerimiz mevcuttur.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama faaliyetleri arasına birden çok pazarlama türü girmektedir. Aslına bakılırsa sosyal medya pazarlaması, SEO, SEM vb. kısaca internet üzerinden gerçekleştirilen her reklam, tanıtım ve duyuru birer dijital pazarlama örneğidir ancak sosyal medya pazarlama, SEO ve SEM kendi içerisinde çok sistemli olduğundan bazı markalarca ayrıca hizmet olarak istenmekte ve hemen her ajans tarafından ayrıca hizmet olarak verilmektedir. Bunların dışında aşağıda yer alan dijital pazarlama türleri de dijital pazarlamanın konusudur:

SEO

Dijital pazarlamanın bel kemiği olan arama motoru optimizasyonu yani nam-ı diğer SEO, özellikle yer aldığınız sektörde ürün ve hizmet arayan müşterileri kazanabilmek ve sektördeki prestijinizi arttırabilmek için harika bir pazarlama sistemidir. Başarılı bir SEO çalışması ile markanızı zirveye taşıyabilirsiniz.

SEM

Arama motoru pazarlaması anlamına gelen SEM, SEO çalışmalarına bir alternatif veya bir destekleyici de diyebiliriz. SEO yaptırmayı istemeyen veya SEO çalışmalarını başka bir pazarlama çalışması ile desteklemek isteyen markalar için SEM (Search Engine Marketing) hem eşsiz bir alternatif hem de harika bir destekleyicidir.

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, artık herkesin bir parçası haline gelen cep telefonlarına yönelik gerçekleştirilen pazarlama aktiviteleridir. Bu pazarlama türünde en çok kullanılan araçlar SMS ve WhatsApp gibi en çok kullanılan telefon uygulamaları üzerinden gerçekleştirilir.

E-Posta Pazarlama

Adı üstünde olan E-Posta Pazarlama sisteminde, markanızla uyumlu ve göz alıcı şık tasarımlarla kampanyalarınızı, duyurularınızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi veri tabanımızda yer alan e-posta kullanıcılarına izinli bir şekilde pazarlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya kullanmayan bir kitlenin hala kaldığına inanıyor musunuz? Eğer inanıyorsanız bu inancınızı bir köşeye bırakın ve markanızı hemen sosyal medyaya taşıyarak pazarlama çalışmalarınızı başlatın. Çünkü dijital dünyada müşterilerinize ulaşabilmenin en başarılı yollarından biri de sosyal medya pazarlamasıdır.

Influencer Pazarlama

Sosyal medyanın gücü ile hayatımıza giren influencer tanımı sonrası kullanıcılar, influencer ünvanına sahip kişileri takip etmekten ve onların hayatından kesitleri örnek alarak kendi yaşam tarzlarına yansıtmaktan keyif almaya başladılar. Sizce de bu durum mükemmel bir pazarlama aracı olarak kullanılamaz mı?

Görsel Pazarlama

Bazen kelimeler yetersiz kalır ve kelimelerle anlatamadığınız şeyleri bir görsel ile anlatabilirsiniz veya anlattıklarınızı bir görselle desteklersiniz. Dijital reklam ve pazarlamada bunun da bir yolu var. Arama reklamcılığı yerine çok ziyaret edilen web sitelerinde görsel çalışmalarla hazırlanmış reklamınızın yer almasını istemez misiniz?

Video Pazarlama

YouTube başta olmak üzere insanların video izlemeyi sevdiği tartışılmaz bir gerçek. Bazen kısa videolar bazen de saatler süren videolar insanları bilgisayar ve telefon başında uzun süre tutabiliyor. Bu videoların arasında reklam videolarınızı yayınlayarak yapılan pazarlama çalışmasından maksimum verim alabilirsiniz.

En çok tercih edilen ve kullanılan dijital pazarlama tekniklerini her ne kadar alt başlıklar olarak versek de dijital pazarlama örnekleri oldukça fazladır. Çünkü internet üzerinden ve dijital ortamda gerçekleştirilen her reklam ve pazarlama faaliyeti, dijital pazarlama sınıfına girmektedir. Bundan dolayı da dijital pazarlamanın içerisinde neler olduğunu net olarak anlatmak imkansızdır.

MedyaMan olarak uzun yıllardır dijital pazarlama sektöründe edindiğimiz bilgi ve tecrübeyle müşterilerimize maksimum verim sağlayabilecekleri dijital pazarlama çözümleri sunmaktayız. Dijital pazarlama danışmanlığı ile sektörünüzün önde gelen markalarından birisi ve hatta lideri olmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek ve daha fazla zaman kaybetmeden dijital pazarlamanın gücüyle gücünüze güç katmak!

Dijital Pazarlama; satış ve pazarlama sisteminin bir parçası olup tamamen dijital ortamda yapılabilen pazarlama çalışmalarıdır.

Günümüz koşullarında genellikle pazarlama çalışmaları Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama olarak ikiye ayrılmaktadır.

Geleneksel pazarlama artık herkesin bildiği ve kanıksadığı radyo, televizyon, açık hava reklamcılığı, matbu çalışmalar gibi pazarlama faaliyetlerini içerirken dijital pazarlama ise tamamen arama motorları, sosyal medya ve dijital kanallar aracılığı ile yürütülen pazarlama faaliyetleridir.

Dijital Pazarlama yapılabilmesi için önce pazarlama stratejisinin ve pazarlama yapılacak dijital alanların belirlenmesi gerekmektedir.

Dijital pazarlama nasıl yapılır sorusu aslında çok geniş anlamda bir sorudur. Çünkü dijital pazarlama içerisinde Arama Motorları, Sosyal Medya Platformları, E-Postalar, Mobil Platformlar, Video Platformları gibi çeşitli kanallar bulunmaktadır. Ayrıca her bir kanalın kendine has bir çalışma sistemi bulunur.

Bu nedenlerden dolayı herkes dijital pazarlama yapmak isteyebilir ancak herkesin tüm dijital pazarlama tekniklerine ve çeşitlerine ihtiyacı olmayabilir. Önemli olan doğru analizler ile doğru stratejileri, teknikleri ve kanalları belirleyebilmektir.

Dijital Pazarlama Stratejisi; yapılması istenilen dijital pazarlama çalışmalarının tam olarak nasıl, hangi tekniklerle ve nerelerde yapılacağının belirlenmesidir.

Dijital pazarlama stratejisi olmadan yapılan dijital pazarlama çalışmaları üstün körü olacağından dijital pazarlama çalışmalarında bir strateji belirlenmesi elzemdir.

Aslında strateji belirleme olayı yalnızca dijital pazarlama olayına özgü bir durum değil tüm çalışmalarda olması gerektiğinden dijital pazarlama çalışmalarında da bir strateji olması kaçınılmazdır.

Dijital Pazarlama Kanalları; ayrım yapılmadan önce genel anlamda tanımlanacak olursa dijital kategorisinde yer alan hemen her yerdir.

Dijital pazarlama çalışmalarının en sık kullanıldığı ve tercih edildiği öncelikli kanal Google, Yandex, Bing vb. arama motorlarıdır. Çünkü ürün ya da hizmet sunulan kişilere dijital alanda ilk ulaşılabilen kanal arama motorlarıdır.

Arama motorlarından sonra en önemli kanal sosyal medya platformlarıdır. Tahmin edileceği üzere artık çok az bir dilim dışında hemen herkesin sosyal medya hesabı mevcut ve telefonlar akıllı hale geldiği günden bu yana sosyal medyada zaman geçirmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Dolayısıyla böyle büyük bir kitlenin karşısına pazarlama çalışmaları ile çıkmak ve başarı sağlamak da oldukça önemlidir.

Dijital Pazarlama Ajansı; dijital pazarlama çalışmaları yapmak isteyen kurum ve şirketler adına tüm dijital pazarlama faaliyetlerini sürdüren ajanstır.

Dünyanın en önde gelen markaları ve şirketleri dahil kendi bünyelerinde pazarlama departmanları bulunmasına rağmen profesyonel bir ajans desteği alma gereksinimi duyarlar. Çünkü dijital pazarlama oldukça önemli bir pazarlama kategorisi olduğu gibi aynı zamanda da uzmanlık gerektirir.

MedyaMan; bir İzmir dijital pazarlama ajansı olarak İzmir dijital pazarlama ajansları arasında yer aldığımız gibi aynı zamanda İstanbul, Ankara, Gaziantep, Manisa, Adana, Bursa ve Kocaeli dijital pazarlama ajansları arasında da yer alıp Türkiye’nin her noktasına hizmet verebilmektedir.

Dijital Medya Pazarlama aslında çoğu zaman dijital pazarlama terimi yerine kullanılan bir terimdir ve büyük oranda doğrudur. Ancak bazı kişi ve kurumlar dijital medya pazarlama terimini daha çok görsel ve video çalışmalarının pazarlanması anlamında kullanmaktadır.

Dijital pazarlama kendi içinde görsel ve video pazarlamasını da zaten bulundurur ama yalnızca görsel ve video pazarlama çalışmaları için dijital medya pazarlama terimini de kullanmak yanlış olmaz.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı; dijital pazarlama konusunda uzman ve profesyonel destek sağlayan kişi ya da kurumlardan alınan düzenli bir hizmettir.

Dijital pazarlama danışmanlığı ile kimi şirketler dijital pazarlama departmanlarına danışmanlık almak istersen kimi şirketler de A’dan Z’ye tüm dijital pazarlama faaliyetlerini dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti veren dijital pazarlama uzmanları ya da ajansları ile yürütmek istemektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı; dijital pazarlama konusunda profesyonel seviyede bilgi sahibi olup hizmet sağlayan kişilere verilen isimdir.

Kendilerine dijital pazarlama danışmanı da diyebileceğimiz dijital pazarlama uzmanları, bireysel olarak çalışabildikleri gibi aynı zamanda aynı sektörde ve hizmet kategorisinde dijital pazarlama ajansları bünyesinde de çalışabilmektedir.

Dijital Pazarlamanın Gücünü Hemen Keşfedin!

MedyaMan, dijital pazarlamadaki engin tecrübesi ve sağladığı yüksek verim ile markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi en ileriye taşımayı sağlıyor. Dijital pazarlamanın gücünü almak ve bunu en profesyonel şekilde sağlamak için hemen bizimle iletişime geçin, gücünüze güç katalım.

Hemen Ulaşın