MedyaMan Marka Yönetim Çözümleri

Marka; bir kişi, kurum ya da işletmenin kendine veya sağladığı ürün ve hizmetlere yönelik oluşturduğu benzersiz simge, işaret veya yazıdır. Markalar bu tanıma göre benzersiz olmalı ve sadece ilgili olduğu kişiyi, kurumu, işletmeyi ve ürünleri, hizmetleri çağrıştırmalıdır.

Markalaşma ise bir ismi, ürünü veya hizmeti reklam ve pazarlama çalışmaları ile mevcut pazarın ve müşterilerin zihnine yerleştirme çalışmasıdır. Marka oluşturmak başlı başına zor bir işlemken markalaşmak daha da zor ve dikkat gerektirmektedir. Markalaştırılacak ürünün, hizmetine veya ismin müşteri ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılaması gerekirken doğru ve etkili reklam ve pazarlama kanallarının etkin kullanılması oldukça önemlidir.

Marka Yönetim Çözümleri Ne İşe Yarar?

Marka yönetimi çözümleri, marka oluşturulmasında yardımcı olurken markalaşma aşamalarını da doğru bir şekilde yönetmeyi sağlar. Teoride kolay görünen marka yönetimi, içeriğine girildiğinde oldukça dikkat gerektiren ve kapsamlı bir çalışmadır. Bu nedenle de atılacak en küçük adımın bile tüm prosedürlerine uygun ve eksiksiz atılması gerekmektedir.

Markalaşmak Neden Önemlidir?

Markalaşmanın neden önemli olduğunu sadece bir örnekle açıklayabiliriz; bir bakkala, markete veya büfeye gittiğinizde “kağıt mendil” değil de “Selpak” istediğiniz olmuştur. Eğer olduysa bulunduğunuz işletme size herhangi bir soru yöneltmeden selpak marka peçete uzatmıştır. Başka bir örnek olarak herhangi bir arkadaş ortamında siz veya bir başkası “Selpak’ı olan var mı?” diye bir soru yöneltmiştir ve karşılığında da ortamdan birileri cebinden veya çantasından “Selpak” marka kağıt mendil çıkarıp isteyen kişiye vermiştir.

Verdiğimiz örnekte dikkat edilmesi gereken konu esas istenilen ürün peçete iken peçete üretiminde markalaşmayı başarmış bir markanın adının ürünün önüne geçmiş olmasıdır. Her markalaşma bu denli başarı sağlayamaz çünkü bahsettiğimiz marka alanının öncüsü olduğundan mükemmel bir markalaşma çalışmasıyla jenerik marka olmayı başarabilmiştir. Markalaşmanın en üst başarısı jenerik marka olmayı başarmaktır.

Markalaşmada başarı illa ki jenerik marka olmak değildir. Ürün ve hizmet sağladığınız sektörde müşteriler o ürünü ve hizmeti isterken markanıza ait olanı istiyorsa ve markanıza güveniyorsa da bu harika bir markalaşma başarısıdır.

Marka Yönetimi Neden Önemlidir?

Marka yönetimi, markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemenizi sağlarken aynı zamanda markanızı korumanızı da sağlar. Çünkü markalaşma başarısına paralel marka koruması da sağlanmazsa yapılan tüm çalışmalar boşa gitme riskiyle karşı karşıyadır.

Marka yönetiminde korumanın en önemli aşamalarından biri marka tescilidir. Marka tescili ile markanızı adınıza tescil ederek başka birinin almasının önüne geçersiniz. Aksi takdirde sizin büyük uğraşlarla ve bütçelerde bir yerlere getirmeyi başardığınız marka fırsatçı birinin eline geçer ve ya markadan vazgeçmek zorunda kalırsınız ya da marka kullanım bedeli ödemek zorunda kalırsınız.

Markalaşma yolunda kararlı bir şekilde ilerlerken ve marka tescilinizi de yaptıktan sonra ne yazık ki önünüze çıkacak birçok engel çıkacaktır. Bu engellerle baş edilmediği takdirde hep bir noktada markanız hep bir noktada takılı kalıp ilerleyemez veya geriye doğru hareket etmeye başlar.

Marka yönetimi çözümleri arasına giren çalışmalardan bahsetmek gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz:

• Marka oluşturma ve düzenleme çalışmaları,
• Marka tescil başvuruları ve yönetimi,
• Marka prestiji sağlama ve koruma çalışmaları,
• Müşteri sadakati oluşturma çalışmaları,
• Sadık müşterileri marka elçisine dönüştürme çalışmaları,
• Dijital itibar yönetimi,
• Sosyal itibar yönetimi,
• Müşteri etkinlikleri oluşturma çalışmaları,
• Prestij reklam ve pazarlama çalışmaları…

MedyaMan Marka Çözümleri ile sadece İzmir değil, başta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Manisa, Adana, Bursa ve Kocaeli olmak üzere Türkiye‘nin hemen her noktasına, marka yönetimi çözümleri sunmaktayız ve markanızı da satış performansınızı da zirveye taşımaktayız.

Markalaşmak ve Markanızı Korumak İçin Acele Edin!

MedyaMan, marka oluşturma çalışmalarınızı kusursuz bir şekilde gerçekleştirdiği gibi markanızı korumanıza ve yönetmenize de yardımcı olur. Eğer marka oluşturmayı düşünüyorsanız veya mevcut markanızı hem korumak hem de markalaştırmak istiyorsanız zaman kaybetmeden bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Ulaşın