MedyaMan Medya Planlama Çözümleri

Medya planlaması ve satın alması yapmak marka ve işletmelerin en çok zorlandığı aşamalardan biridir. Çünkü tam olarak hangi reklam ve pazarlama kanallarından ilerlemeli, hangi kanala ne kadar bütçe ayrılmalı ve hangi kanalda ne kadar süre yer alınmalı gibi soruların cevaplarını vermek oldukça zordur. Medya planlama çözümlerimiz ile bu soruların doğru cevaplarını sizin için biz veriyoruz ve tüm medya planlamalarınızı ve satın alımlarınızı profesyonelce gerçekleştiriyoruz.

Medya Planlama ve Medya Satın Alma Arasındaki Fark Nedir?

Medya planlama, reklam ve pazarlama çalışmalarının tam olarak hangi kanal ve platform üzerinden yürütüleceğinin planlanmasıdır. Dijital pazarlama mı yoksa geleneksel pazarlama mı? SEO mu, SEM mi yoksa her ikisi birden mi? Sosyal medyaya mı ağırlık verilmeli yoksa arama motorlarına mı? Metin reklamlar mı görsel reklamlar mı yoksa video reklamlar mı? Bütçeye göre televizyon, radyo ve dergi reklamları kullanılmalı mı yoksa kullanılmamalı mı? Influencer anlaşmaları olmalı mı olmamalı mı? Bu ve bunun gibi çoğaltabileceğimiz tüm soruların cevaplarını medya planlama çözümleri ile veriyor ve planlamanızı yapıyoruz.

Medya satın alma, kararlaştırılan medya planının bütçe doğrultusunda en uygun maliyetlerle ve en yüksek performansı sağlayacak şekilde uygulanmasıdır. Satın alma aşaması sadece ayrılan bütçeyi harcamak anlamına gelmiyor, bu bütçe doğrultusunda planlanan reklam ve pazarlama türünün en uygun maliyetlerle alınması da gereklidir. Çünkü satın alım sonrası ayrılan bütçe ile maksimum fayda sağlanması gerektiğinden planlamanın her detayı ve her satın alma detayı oldukça önemlidir.

Medya Planlama ve Satın Alma ile Hangi Kanallar Kullanılabilir?

Medya planlama ve satın alma işlemleri iki ana kategoride değerlendirilebilir; dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama! Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama da alt kategorilere ayrılmaktadır. İki ana kategoriye ne kadar bütçe ve zaman ayrılacağı kararlaştırıldıktan sonra bu zaman ve bütçeler alt kategorilere dağıtılır ve planlama tamamlanmış olur. Satın alma işleminde de ayrılan bütçe ve zaman doğrultusunda en uygun satın alımlar ve en ideal zamanlamalar ayarlanır ve tüm planlama ve satın alma sonrası maksimum performans ve fayda almaya çalışılır.

Medya Planlama Çözümlerinde En Uygun Pazarlama Kanalları Hangileridir?

Medya planlama çözümlerinde tek bir kanala bağlı kalmak veya tahminler ve duygular doğrultusunda belli kanallara karar vermek ciddi bir hata olacaktır. MedyaMan olarak hangi reklam ve pazarlama kanallarının kullanılacağına karar vermeden önce hedef kitle, ürün, hizmet gibi tüm kriterler doğrultusunda tüm kanalları analiz ediyoruz ve buna göre hangi kanalların kullanılacağına karar veriyoruz.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama kanallarından kısaca aşağıdaki gibi bahsedebiliriz:

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, arama motorlarına yönelik yapılan uzun vadeli ve kalıcı pazarlama çalışmalarıdır.

SEM

Arama Motoru Reklamcılığı anlamına gelen SEM, arama motorlarına yönelik yapılan kısa vadeli reklam çalışmalarıdır.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

Influencer Pazarlama

Sosyal medya fenomeni ve internet ünlüsü de denilen influencer ünvanına sahip kişiler ile gerçekleştirilen reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

Mobil Pazarlama

Akıllı telefonlar başta olmak üzere cep telefonlarına yönelik yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

E-Posta Pazarlama

Adı üzerinde e-postalar aracılığı ile yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

Görsel Pazarlama

Reklam görselleri ile gerçekleştirilen reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

Video Pazarlama

Reklam videoları ile gerçekleştirilen reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

Geleneksel Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Başlıca geleneksel pazarlama kanallarından da aşağıdaki gibi bahsedebiliriz:

Televizyon Reklamları

Hedef kitleye uygun izleyicilerin en çok izlediği dizi, program, yarışma vb. televizyon programlarına yönelik yapılan ürün yerleştirme, bant veya kısa video reklamlarıdır.

Radyo Reklamları

Hedef kitleye uygun dinleyicilerin en çok dinlediği radyo programlarına yönelik yapılan sesli reklamlardır.

Basılı Gazete / Dergi Reklamları

Hedef kitleye uygun okuyucuların en çok takip ettiği ve okuduğu gazete ve dergilere yönelik yapılan basılı reklamlardır.

Dış Mekan Reklamları

En çok ziyaret edilen ve en çok geri dönüş alınacağı ön görülen dış mekanlara yönelik yapılan billboard, afiş, pano vb. reklamlardır.

Promosyon Çalışmaları

Markanın logosunu ve markaya ait web sitesi, telefon, slogan vb. bilgileri içeren ajanda, kalem, powerbank, anahtarlık gibi insanların en çok kullanabileceği ürünlere yönelik yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

Broşür / El İlanı Çalışmaları

Markanın kendine, ürünlerine, hizmetlerine veya kampanyalarına özel hazırlanmış reklam broşürleri ve el ilanlarının baskısı alınarak dağıtımı ile gerçekleştirilen reklam ve pazarlama çalışmalarıdır.

Medya Planlama ve Satın Almalarınızı Hemen Çözelim!

MedyaMan, medya planlama ve satın alma işlemlerinizi profesyonelliği ve yılların tecrübesi ile en ideal şekilde gerçekleştirip size maksimum fayda sağlamak üzere uygulamaktadır. Zaman kaybetmeden hemen bize ulaşın ve gerisini bize bırakın.

Hemen Ulaşın