MedyaMan SEO & SEM Çözümleri

Dijital pazarlamanın bel kemiği olan ve dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştiren işletme ve markaların mutlaka çalışmalarında yer verdiği SEO ve SEM çözümleri, marka bilinirliği ve performans açısından en önemli araçlardır. Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO (Search Engine Optimization) ile Arama Motoru Pazarlama anlamına gelen SEM (Search Engine Marketing) genel olarak aynı amaca hizmet etmektedir. Ancak elbette aralarında belirli farklar bulunmaktadır.

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?

SEO ve SEM arasındaki farkı bilmek yapılacak çalışmaların da seyrini düzenleyecektir. Çünkü temelde amaç aynı olsa da çalışma sistemleri ve sağladıkları fayda süreleri birbirinden farklıdır. SEO, uzun vadede kalıcı fayda sağlarken SEM çok kısa bir sürede ancak ayrılan bütçe kadar fayda sağlamaktadır. SEO çalışmalarında ciddi bir araştırma ve strateji belirlenip bunu uzun vadeye yayarken SEM çalışmalarında ise daha kısa sürede stratejiler belirlenip daha kısa sürede verim alınabilmektedir. En önemli fark ise SEO çalışmalarında hataya ve değişikliğe kolay kolay yer yoktur ancak SEM çalışmalarında bu konu biraz daha rahattır.

MedyaMan olarak verdiğimiz SEO ve SEM çözümlerinde maksimum fayda sağlayabileceğiniz profesyonel ve bütçe dostu stratejiler üretmekteyiz. Çalışmalarımızla bütçenizi koruyup en verimli şekilde kullanmanızı sağlarken en yüksek performansı almanızı sağlıyoruz. Sadece İzmir değil, başta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Manisa, Adana, Bursa ve Kocaeli olmak üzere Türkiye‘nin hemen her noktasına, SEO ve SEM çözümleri sunmaktayız ve markanızı da satış performansınızı da zirveye taşımaktayız.

SEO ve SEM çözümlerimiz kendi aralarında amaçları doğrultusunda bazı kategorilere ayrılabilmektedir. İsterseniz hemen bu kategorilere bir göz atalım.

Bölgesel SEO Çözümlerimiz

Yerel SEO

Lokal SEO olarak da bilinen Yerel SEO; bir işletmenin veya markanın bulunduğu ve ürün ya da hizmet sağladığı bölgeye özel yapılan SEO çalışmalarıdır. Başarılı bir şekilde yapılan Yerel SEO sonucunda işletmeniz bulunduğu kategoride veya sektörde ulaşabileceği en üst noktaya ulaşır ve pazarı domine eder.

Ulusal ve Uluslararası SEO çalışmalarına nazaran kolay gibi görünen Yerel SEO aslında göründüğünden çok daha zordur. Çünkü SEO dünyası kendi içinde o kadar çok parçalara sahiptir ki her çalışmanın kendine özgü zorlukları ve detayları mevcuttur. Dolayısıyla Yerel SEO da tamamen kendine özgü çalışma sistemi, mantığı ve detayları ile kapsamlı ve dikkat gerektiren sistematiğe ve stratejiye sahiptir.

Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen Yerel SEO çalışması çok ciddi avantajlar katabileceği gibi başarısız Yerel SEO girişimleri de bir o kadar zarar verecektir. Bu nedenle de Yerel SEO yaptırmak için mutlaka güvenilir ve işinde uzman SEO uzmanlarıyla ya da ajanslarıyla çalışmak ve doğal olmayan, eskiyen ve artık faydadan çok zararı olan ucuz ve negatif çalışmalarından uzak durmak gerekmektedir.

Ulusal SEO

Hedefinizde tüm ülke varsa ve belli bir bölgeyle sınırlandırılamıyorsanız ihtiyacınız olan SEO çalışması Ulusal SEO çalışmasıdır. Ulusal SEO ile herhangi bir bölgeye kendinizi sınırlamadan tüm ülkeye yönelik SEO hizmeti alırsınız ve dolayısıyla ülke genelinde başarı sağlandığında söz hakkınız olur.

Ulusal SEO kendi içerisinde Yerel SEO çalışmalarında yapılan benzer işlemler barındırır ve bazı noktalarda benzerlikler gösterebilir ancak kesinlikle Yerel SEO çalışması ile karıştırılmamalıdır. Eğer Ulusal SEO ihtiyacınız varken Yerel SEO hizmeti alırsanız belli bir bölgede etkiniz olacaktır ancak bölge dışındaki rakiplerini izlemekle yetinebilirsiniz çünkü rakipleriniz tüm ülkeye ürün ve hizmet sağlayarak size fark atabilirler.

Ulusal SEO en çok e-ticaret işlemlerinde ve tüm ülkeye ürün ve hizmet sağlayan firmalarca tercih edilmektedir. Eğer bir marangozsanız ve kendi kasabanız dışında hizmet verme lüksünüz yoksa Yerel SEO ihtiyacınız var demektir ancak ülkenin her noktasına ürün ve hizmet sağlayabiliyorsanız ve kendinizi bir bölgeyle sınırlandırmıyorsanız zaman kaybetmeden Ulusal SEO hizmeti almanız gerekmektedir.

Uluslararası SEO

Ülke sınırlarını aşmanıza ve uluslararası arenadaki rakiplerinizle yarışmanıza en büyük faydayı sağlayacak olan Uluslararası SEO çalışmalarıdır. Çünkü Uluslararası SEO çalışmaları hedeflediğiniz ülkede ve bölgede rakiplerinizle rekabet etmeye yarayacak en önemli faktördür.

Uluslararası SEO çalışmaları bazı SEO uzmanları ve SEO ajansları tarafından sadece belli başlı diller üzerinden verildiğinden bazen dil ile belirtilmektedir. İngilizce SEO hizmeti, Almanca SEO hizmeti, Fransızca SEO hizmeti gibi adlandırılan çalışmalar da aslında Uluslararası SEO çalışmasıdır. MedyaMan olarak her dilde ve her ülkeye özel SEO hizmeti sunabildiğimizden Uluslararası SEO hizmeti demeyi tercih ediyoruz.

MedyaMan Uluslararası SEO hizmeti alarak hangi ülkeyi markanıza pazar olarak hedeflediyseniz ilgili ülkeye ve o ülkede konuşulan dillere yönelik markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi en doğru ve etkili bir şekilde pazarlayabilirsiniz. Başarısız olma ihtimalini düşünecek olursanız unutmayın ki MedyaMan, markanızın bir parçası olarak büyük bir özveri ve titizlikle çalışmaktadır.

Hedefsel SEO Çözümlerimiz

B2B SEO

B2B (Business to Business) SEO, son tüketiciyle hiçbir ticari ilişkisi olmayan kurumsal işletmelerin tercihidir. B2B SEO çalışmalarında hedeflenen potansiyel müşteri ve pazar daha çok kurumsal iş anlaşmaları üzerine kurgulanır. Dolayısıyla bu tür kurumsal işletmelere özel SEO çalışması yapmak gerektiğinden son tüketiciye hitap eden çalışmalar faydasız kalacaktır.

MedyaMan, B2B SEO çalışmaları ile kurumsal pazarınızda potansiyel iş ortaklarınızın sizi daha kolay keşfetmesini sağlar ve her geçen gün kurumsal iş birliklerinizi arttırmayı hedefler.

B2C SEO

B2C (Business to Consumer) SEO, B2B SEO çalışmalarının tam tersine tamamen son tüketiciye yönelik bir çalışma sistemidir. Mutlaka iş ortakları ve B2B iş anlaşmaları da sağlanabilecektir ancak ana hedef son tüketicinin ta kendisidir. Bu sebeple de hedef son tüketici olduğundan B2C SEO çalışmaları da bu yönde olmalı ve bu amaca göre yapılmak zorundadır.

MedyaMan, B2C SEO çalışmaları ile markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi son tüketiciye en hızlı ve en doğru şekilde pazarlamanıza ciddi olanak sağlamaktadır.

E-Ticaret SEO

E-Ticaret SEO, adından da anlaşılacağı üzere e-ticaret hizmetlerine yönelik yapılan SEO çalışmalarıdır. Diyebilirsiniz ki B2C SEO da aynı amaçla yapılıyor arada ne fark var? B2C SEO çalışmalarında internet üzerinden satış olmaksızın bilinirlik ve iletişim üzerine kurulu SEO yapılır ancak E-Ticaret SEO internet satışlarına yönelik bir çalışmadır ve yapısı tamamen farklıdır.

E-Ticaret SEO çalışmaları ile rakiplerinizin önüne geçmek ve satışlarınızı en üst noktaya taşıyabilmek için MedyaMan ile zaman kaybetmeden tanışmalısınız.

Bilgisel SEO Çözümlerimiz

SEO Analizi

SEO analiz çözümlerimiz, mevcut durumunuz ve hedefleriniz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz en doğru ve gerçekçi verileri içeren analiz hizmetleridir. SEO analizi talebiniz doğrultusunda web siteniz ve bulunduğunuz sektördeki mevcut durumunuz en detaylı şekilde analiz edilir ve tarafınıza rapor olarak sunulur.

SEO Onarımı

SEO onarımı, gerçekleştirdiğiniz bir değişim sonucu düşüş grafiğine girdiyseniz, negatif SEO saldırılarına maruz kaldıysanız veya yanlış yapılandırılmış SEO çalışmaları gerçekleştirdiyseniz almanız gereken bir hizmettir. SEO onarımı çözümümüzle tüm hatalı ve aykırı işlemler %100 onarılır ve kusursuz hale getirilir.

SEO Raporu

SEO raporu, SEO analiz hizmetine ek olarak ayrıca sektörünüzün, rakiplerinizin, içeriklerinizin vb. SEO çalışmalarına dair tüm detayların yer aldığı raporlardır. SEO raporu elde ettiğiniz takdirde markanıza ve sektörünüze dair elde etmeniz gereken tüm verileri elde eder ve kendinize bir iş planı çıkarabilirsiniz.

SEM Çözümlerimiz

SEM çözümlerimiz de kategorilere ayrılmaktadır ancak bu kategoriler hemen hemen SEO çalışmalarında olduğu şekilde kategorize edildiğinden ayrıca kategorize etmek yerine SEO çalışmaları ile SEM çalışmaları arasındaki çalışma sistemi arasındaki farktan bahsetmek daha doğru olacaktır.

SEO çalışmalarımızda tam kapsamlı analiz ve raporlamadan sonra anlaşma sonrası en hızlı şekilde çalışmalarımızı başlatsak da bir SEO çalışmasından somut anlamda verim alabilmenin minimum bir süresi vardır ve bu süre tamamlanınca kalıcı bir potansiyelden ve kazançtan bahsetmek mümkün olacaktır. SEM çalışmaları ise büyük oranda Google Ads üzerinden gerçekleştirilir ve yapılan analizler doğrultusunda tüm ayarlamalar gerçekleştirilir ve çalışmalar başlatıldığı andan itibaren birkaç saat içerisinde verim almaya başlanır. SEM çalışmaları hemen sonuç verse de kalıcılığı yoktur ve çalışmalar bitirildiği an etki de sona erer.

Bu doğrultuda uzun vadeli ve kalıcı sonuçlar için SEO çözümleri öneriyorken sürece bağlı en hızlı sonuçlar için ise SEM çözümleri önermekteyiz. Ayrıca SEO ve SEM arasında bir seçim yapmak zorunda kalmaksızın her iki çalışmanın da aynı anda yapılmasını öneriyoruz. Çünkü SEO ile kalıcı sonuçlar elde edene kadar SEM çalışmalarıyla hem hızlı sonuçlar alabilirsiniz hem de SEO çalışmalarını destekleyebilirsiniz.

MedyaMan olarak İzmir merkezli olup ayrıca İzmir dışında başta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Manisa, Adana, Bursa ve Kocaeli olmak üzere Türkiye‘nin hemen her noktasına e-ticaret kategorisinde SEO ve SEM çözümleri sunmaktayız ve bizi tercih eden müşterilerimiz mevcuttur.

SEM ve SEM ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tek seferlik SEO çözümlerimiz gelen talebe göre değişiklik göstermektedir. Örneğin mevcut bir web sitesinin SEO açısından değerlendirme raporu talep edilirse veya rakip bir firmanın SEO açısısından değerlendirme raporu bunlar tek seferlik SEO hizmetleridir. Başka bir örnek olarak eğer bir firma anti SEO çalışmalarına maruz kaldıysa ve buna çözüm arıyorsa bu da tek seferlik SEO hizmeti olarak değerlendirilmektedir.

Tek seferlik SEM çözümlerinde ise Google Ads, Yandex Ads vb. SEM araçlarının tüm ayarlarının yapılması ya da hesapların askıya alınma durumlarının çözülmesi tek seferlik SEM hizmetleri arasında gösterilebilir.

SEO hizmeti almak isteyen kişi ve kurumlar genellikle SEO Danışmanlık ya da SEO Danışmanlığı, SEO Firmaları, SEO Ajansları, SEO Hizmetleri gibi birden fazla terimle karşılaşmaktadır. Ayrıca bireysel olarak SEO hizmeti veren kişiler de işi biraz daha karmaşıklaştırarak SEO Danışmanı, SEO Uzmanı gibi ekstra terimleri literatüre kazandırmıştır.

Aslında bir hizmetin içinde SEO terimi varsa alacağınız hizmet de tam aradığınız hizmet olacaktır. MedyaMan olarak bizler de SEO başlıklı birden fazla sayfa oluşturup kafaları karıştırmamak için SEO Çözümleri başlığı altında SEO hizmetlerimizi birleştirdik. SEO Çözümleri hizmetlerimizin içinde bize ulaşan ve hizmet almak isteyen firmalara özel olarak oluşturulmuş çözümler bulunmaktadır. Hizmet almak isteyen firmanın ihtiyacına göre tek seferlik bir raporlama ya da anti-seo çözümü gibi SEO hizmeti, kısa vadeli bir SEO çalışması ya da uzun vadeli bir SEO danışmanlığı hizmeti sunmaktayız.

SEM Çözümleri için konuşacak olursak da yine benzer bir durum söz konusudur. Hizmet almak isteyen kişi ya da kurumların ihtiyacına göre tek seferlik ya da kısa veya uzun vadeli bir hizmet, çalışma ya da danışmanlık hizmeti vermemiz söz konusudur.

Lokal SEO ile Yerel SEO terimleri aslında tamamen birbirinin aynısıdır. İl, ilçe, mahalle, kasaba vb. belli bir lokasyon alanını kapsayacak şekilde yapılan SEO çalışmalarına kimileri lokal SEO derken kimileri ise yerel SEO demektedir ama aynı şeyi ifade etmektedir.

Örnekle açıklayacak olursak da eğer bir SEO firmasıysanız ve İzmir SEO, Gaziantep SEO, Adana SEO, Ankara SEO, Bursa SEO gibi terimlerde öne çıkmak istiyorsanız; SEM firmasıysanız ve İzmir SEM, Gaziantep SEM, Adana SEM, Ankara SEM, Bursa SEM gibi terimlerde öne çıkmak istiyorsanız ya da bu alanı daha da daraltarak bulunduğunuz için belli bir ilçesine veya daha küçük bir lokasyon alanına hitap ediyorsanız bu durumda alacağınız lokal SEO hizmeti de yerel SEO hizmeti de aynı amaca hizmet edecektir.

MedyaMan İzmir merkezli bir şirket olduğundan İzmir SEO hizmetleri ve İzmir SEM hizmetleri direkt İzmir merkez ofisimizden ya da çalışma sürecine göre çalışılan firmada ve yerinde sağlanmaktadır.

Hem evet hem de hayır! MedyaMan olarak İzmir merkezli olarak hizmet sağladığımız doğru ancak Gaziantep ilinde Gaziantep SEO ve Gaziantep SEM için iş ortaklığı sağladığımız uzman kişilerle birlikte uzaktan kontrollü yerinde hizmet sağlıyoruz.

Adana ilinde yine iş ortaklarımız var olduğu gibi gelen iş talebinin zorluğu ve yoğunluğuna göre hem uzaktan hem de yerinde hizmet sağlayabiliyoruz. Yani başka bir deyişle Adana SEO ve Adana SEM hizmetlerinde uzaktan da olsa zaten bir telefon yakınınızda olduğumuz gibi gerektiği durumlarda yerinde de hizmet sağlıyoruz.

Kocaeli SEO (İzmit SEO) hizmetlerinde tıpkı diğer illere yönelik hizmetlerimizde olduğu gibi iş ortaklarımız olsa da yanınızda olan ve size hizmet veren firma MedyaMan olacaktır. Yani işin tüm olumlu yönlerinden de olumsuz yönlerinden de sorumlu firma MedyaMan olup size eşsiz bir hizmet sağlayacak olan da ta kendisidir.

SEO ve SEM İhtiyaçlarınızı Daha Fazla Ertelemeyin!

Satış performansınızı zirveye taşımak ve marka bilinirliğinizi katlamak için daha fazla vakit kaybetmek istemiyorsanız bizimle iletişime geçin. Analizlerimiz doğrultusunda sizin için en doğru stratejileri belirleyelim ve hem SEO hem de SEM çözümlerimizle markanızı zirvedeki yerinize taşıyalım.

Hemen Ulaşın