Dijital pazarlamanın çağımızın en önemli ve en gerekli çalışması olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle de çalışmaları yürütecek olan dijital pazarlama ajansı ve dijital pazarlama uzmanı bu konuda en büyük sorumluluğa sahip kişidir.

Dijital pazarlama ajanslarında, firma bünyesinde veya bağımsız olarak çalışan dijital pazarlama uzmanlarının tam olarak ne iş yaptığını ve nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bu yazımız ile dijital pazarlama uzmanı unvanının neyi temsil ettiğini detaylı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı, sorumluluğu altındaki markanın ve firmanın tüm dijital reklam ve pazarlama faaliyetlerini yürüten uzman kişidir.

Dijital çağda yer aldığımızdan ve hemen herkesin bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla ilişkisi bir tarafa sosyal medya ve dijital pazarlama araçlarıyla az veya çok bir teması yer aldığından bazı kişiler kendilerine çok kolay bir şekilde dijital pazarlama uzmanı diyebilmektedir ancak dijital pazarlama uzmanı olmak ciddi anlamda zor olduğu gibi bilgi, tecrübe ve yetenek istemektedir.

Dijital pazarlama uzmanları; arama motorları, sosyal medya platformları, pazarlama araçları, reklam araçları, pazarlama kanalları gibi birçok konuda bilgi sahibi olması ve bu bilgilerini çalışmalarına uyarlaması çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de bu konulara hâkim olamadan veya az bilgi sahibi olarak kendine dijital pazarlama uzmanı diyen kişilerden uzak durmakta fayda vardır.

Bir diğer sıkıntı da şudur ki SEO ajansı veya dijital pazarlama ajansı olarak adlandırılan ajanslar ve firmalar bünyelerinde dijital pazarlama uzmanlarını bulundurmak zorundadır ancak kalifiye dijital pazarlama uzmanları ile çalışma konusunda ne yazık ki çok yanlış hareket etmektedirler. Çünkü kontrolsüzce aldıkları iş yükü ve bilinen birkaç terim ile yaptıkları ön değerlendirmeler sonucu dijital pazarlamayı bilmeyen sözde dijital pazarlama uzmanları ile çalışmaktadırlar.

Gerçek anlamda bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışılmadığı takdirde sonuç mutlak suretle hüsran ve uzun vadede zararlı olacaktır. Bu nedenle çalışılacak dijital pazarlama uzmanı veya dijital pazarlama ajansı hassasiyetle seçilmelidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı unvanına sahip olan kişilerin bilmesi ve yapması gereken işlerin ana başlıkları şu şekildedir:

 • SEO (Search Engine Optimization) Yönetimi
 • SEM (Search Engine Marketing) Yönetimi
 • Sosyal Medya Reklam ve Pazarlaması
 • Mobil Pazarlama
 • E-Posta Pazarlama
 • Influencer Reklam ve Pazarlaması
 • Görsel Pazarlama
 • Video Pazarlama

SEO söz konusu olduğunda, bir dijital pazarlama uzmanlarının SEO açısından şu konulara hâkim olmalıdır:

 • SEO Analizi,
 • Anahtar Kelime Analizi,
 • İçerik Yönetimi,
 • Link İnşası,
 • Sayfa İçi, Sayfa Dışı ve Teknik SEO,
 • SEO Araçlarının Kullanımı,
 • Takip ve Analiz Araçlarının Kullanımı.

SEM söz konusu olduğunda, bir dijital pazarlama uzmanlarının hâkim olması gereken konular şunlardır:

Sosyal Medya Pazarlaması, dijital pazarlamanın olmazsa olmaz dallarından biri olduğu için bir dijital pazarlama uzmanından sosyal medya söz konusu olduğunda şu konulara hâkim olması beklenir:

 • Sosyal Medya Araçlarına Tam Hakimiyet,
 • Sosyal Medya Reklam Yönetimi Uzmanlığı,
 • Sosyal Medyada Tam Kapsamlı Analiz Yapabilme,
 • İçerik Yönetimi ve İçerik Planlaması,
 • Bütçe Kontrolü ve Doğru Bütçe Kullanımı.

Mobil Pazarlama konusunda ise malum olan bir bilgi şudur ki artık her şey mobil! Akıllı telefonu olmayan insan sayısı her geçen gün sıfıra doğru giderken ve cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmişken mobil pazarlama gücünü kullanmamak ciddi bir kayıp olur. Bu nedenle de bir dijital pazarlama uzmanı mutlaka mobil pazarlama stratejileri geliştirebilmeli ve uygulamalıdır.

E-Posta adresleri de tıpkı cep telefonları gibi hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Artık internette nereye kaydolmak isterseniz isteyin bir e-posta adresi ihtiyacı söz konusu olduğundan hemen herkes E-Posta kullanımı gerçekleştirmektedir. Peki böyle bir durumda bir dijital pazarlama uzmanı E-Posta Pazarlama stratejileri geliştirerek E-Posta teknolojisinin gücünü kullanamazsa o kişiye dijital pazarlama uzmanı denir mi siz karar verin.

Influencer Pazarlaması noktasında bir dijital pazarlama uzmanı mutlak suretle doğru influencerlar ile çalışmak zorundadır ve bir influencer söz konusu olsa dahi kontrolü asla elden bırakmamalı ve yapılacak olan çalışmanın başlatılmasından sonlandırılmasına kadar tüm konuları yönetebilmelidir.

Görsel Pazarlama adından da anlaşılacağı üzere görsel çalışmalar üzerine bir çalışmadır. Dijital pazarlama uzmanları içerik oluşturma konusunda uzman olmak zorunda değildir ancak içeriğin en doğru şekilde oluşturulduğundan emin olmak zorundadır. Çünkü görseller kelimelerden daha güçlüdür bu nedenle de özen gerektirir.

Video Pazarlama da ise başta YouTube olmak üzere tüm video kanalları ve sosyal medya kanalları birer pazarlama kanalı olarak kullanılacaktır. Yapılan araştırmalar insanların okumak yerine izlemeyi daha çok tercih ettiğini ve hatta görsel hafızanın okuma hafızasından daha güçlü olduğunu göstermektedir. Bu nedenle de görsel pazarlamada olduğu gibi video pazarlamada da özenli olmak, doğru içeriği üretmek önemli bir faktör iken video süresi, videonun ne kadar dolu olduğu, markayı ne kadar yansıttığı ve ne anlattığı çok önemlidir.

Özetleyecek olursak bir dijital pazarlama uzmanı, dijital denilebilen tüm kanalları bir pazarlama aracı ve kanalı olarak kullanabilecek tam bilgi, tecrübe ve yetkinliğe sahip olmalıdır. Aksi takdirde yapılan tüm çalışmalar yavan, eksik, kusurlu ve ileriye yönelik negatif olacaktır.

MedyaMan Dijital Pazarlama Çözümleri ile en yetkin ve bilgili dijital pazarlama uzmanlarının çalışmaları ile markanızı ve satış performansınızı zirveye taşıyabilirsiniz.