Birçok marka ve işletme belli bir büyümeye ve doygunluğa ulaştıktan sonra dış ticaret yapmak isteyebilmektedir. Bu noktada da eğer firma içi bir departman ve ekip yoksa dış ticaret danışmanlık şirketleri işletmelerin yardımına koşarak gerekli tüm desteği sağlar ve işletmeyi dış ticarete hazır hale getirir. Peki dış ticaret danışmanlık hizmetleri tam olarak neleri kapsar veya hangi tür firmalardan danışmanlık hizmeti alınması gerekir hiç düşündünüz mü?

Dış ticaret danışmanlık hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ve daha yola çıkmadan dikkat edilirse geleceği kurtaracak adımlar olup mutlaka dikkat edilmelidir. Bu hususları kabaca şöyle özetleyebiliriz:

 • Oldukça fazla olan dış ticaret danışmanlık şirketleri içerisinde en uygun olanı bulabilmek,
 • Firmadan firmaya değişkenlik gösteren dış ticaret danışmanlık ücretleri arasından en ideali hangisi tespit etmek,
 • Alınacak dış ticaret danışmanlık hizmetinin içerisinde neler olup olmadığını öğrenmek.

Bazı istisnai durumlarda güvenilir dış ticaret danışmanlık firmaları yalnızca markayı veya işletmeyi yasal olarak dış ticarete hazırlar ve sonraki süreçte de dış ticaret faaliyetlerine yönelik belgelendirmeler ile ilgili destek sağlamaya devam ederler. Bu noktada aslında olması gereken de budur ancak sorulması gereken soru şu; hedeflediğiniz ülkede ve pazarda nasıl mücadele edeceksiniz? Bu sorunun da muhtemel cevabı “başka bir danışmanlık firması veya ajans ile reklam ve pazarlama anlaşması yapmak” olacaktır.

Eğer markanıza veya ürünlerinize güveniyorsanız ve hedeflediğiniz ülkelerde ürünlerinizin tercih unsuru olacağına inanıyorsanız mutlaka dış ticaret yapmalısınız. Ancak dış ticaret faaliyetleri için sadece doğrudan işletme olarak veya dışarıdan bir danışmanlık firması desteği ile işletmenizi ve markanızı yasal olarak dış ticarete hazırlamak tek başına bir çözüm değildir.

Ürünleriniz ne kadar iddialı veya markanız ne kadar güçlü olursa olsun girilen dış pazarda mutlaka reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi de düşünmelisiniz. Dış ticarete adım attığınız anda ürünlerinizi bir rağbet oluşmayacak çünkü hedef kitleniz henüz ne markanızı ne de ürünlerinizi bilmiyor olacak. Bu yüzden de ürünlerinizin kalitesini gösterebilmek ve marka gücünüzü ortaya koymak için önce o pazarda olduğunuzu ve iddialı olduğunuzu göstermeniz gerekir.

Bu doğrultuda şunu söyleyebiliriz ki işletme olarak kendi bünyenizde bir dış ticaret departmanınız olsa dahi yine de reklam ve pazarlama çalışmalarına ihtiyaç duyacaksınız. Hatta belki reklam ve pazarlama departmanınız da vardır ve ikisini de işletme olarak kendi içinizde halletmek isteyeceksiniz. Ancak bunu dış ticareti, pazar analizini, kurumsal yönetimi, pazarlamayı, reklamcılığı ve tasarımı profesyonel bir şekilde yürütebilen bir firma ile yapmak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede rekabete direkt 1-0 önde başlarsınız.

MedyaMan Dış Ticaret Danışmanlık Hizmetleri

MedyaMan olarak Dış Ticaret Çözümleri ile verdiğimiz tam kapsamlı dış ticaret danışmanlık hizmetlerimiz ile markanızı ve ürünlerinizi zirveye taşıyoruz. Çünkü sizi sadece yasal olarak dış ticaret yapmaya hazırlamak yerine hedef pazarda rekabet edebilir duruma gelmenizi ve söz sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Sağladığımız dış ticaret danışmanlık hizmetlerinin kapsamını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Öncelikle kurumsal kimliğinizi inceliyoruz ve yapılması gereken tüm düzeltmeleri sizinle fikir birliği sağlayarak gerçekleştirip giderilmesi gereken tüm eksikleri gideriyoruz.
 • Markanıza ve ürünlerinize en çok rağbet gösterilebilecek pazarları sizin için analiz ediyoruz ve hangi ülkelerin veya bölgelerin en doğru karar olacağını raporluyoruz.
 • Karar verdiğiniz pazarlara yönelik yapılması gereken yasal başvuruları ve belgelendirmeleri gerçekleştirmenizde destek sağlıyoruz.
 • Web sitenizi inceliyoruz ve mevcut dilinde düzeltilmesi veya değiştirilmesi gereken her detayı sağlıyor veya web sitenizi modern ve sağlıklı bir web sitesi ile değiştiriyoruz.
 • Web siteniz tamamlandıktan sonra hedef pazarınızın ana diline göre web sitenizin tüm içeriğini ana dil seviyesinde tercüme ettirerek web sitenizin hedef pazarın dilinde de yayın yapmasını sağlıyoruz.
 • E-Posta yönetiminizi inceleyerek eğer varsa güvenlik sorunlarını gideriyoruz ve hem gönderilen e-postaların hem de alınan e-postaların sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlıyoruz.
 • Hedef ülke veya bölgedeki en çok kullanılan sosyal medya ve ticaret platformlarındaki hesaplarınızı açıp kayıtlarınızı gerçekleştirerek her noktadan ulaşılabilir olmanızı sağlıyoruz.
 • Hızlı bir şekilde hem satışlarınızı hem de müşteri potansiyelinizi arttırıp marka bilinirliğinizi sağlamak için dijital reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi gerçekleştiriyoruz.
 • Dijital pazarlama faaliyetleri doğrultusunda sosyal medya reklam ve pazarlama çalışmalarınızı yürütüyoruz.
 • Sektörünüzle alakalı tüm aramalarda reklam ve pazarlama çalışmaları olmaksızın Google başta olmak üzere arama motorlarının ilk sayfalarında olmanız için SEO çalışmalarınızı yapıyoruz. Bu sayede hem reklam maliyetleriniz minimuma düşürüyor hem de kalıcı bir yer edinmenizi sağlıyoruz.
 • Bu süreçte satış performansınız ve markanızı daima ileriye taşımak için yapılması gereken tüm faaliyetleri sizin için gerçekleştiriyoruz.

Tüm bu maddelerden de anlaşılacağı üzere hedefimiz sadece dış ticarete hazır olmanızı sağlamak değil dış ticaret yapmanızı kolaylaştırmak ve sizi rekabet edebilir bir durumdan hedef pazarın ve sektörün söz sahibi sağlamanızı sağlamaktır.

MedyaMan Dış Ticaret Çözümleri ile hem markanızı hem de ürünlerinizi dünyaya taşımak ve tanıtmak için tek yapmanız gereken hemen vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçmek ve anlaşma sağlayarak çalışmalarınızı başlatmaktır.