SEO çalışmalarının internet sitelerine ciddi anlamda trafik kazandırdığı ve dijital pazarlamanın en önemli çalışmalarından biri olduğu kesin olarak biliniyor. Ancak SEO da kendi içinde birden fazla çalışma türüne ayrılıyor ve E-Ticaret SEO, en çok tercihen edilen SEO çalışmalarından biridir.

E-Ticaret SEO çalışmalarının temel mantığı e-ticaret sitenizin ziyaretçi sayısını arttırarak potansiyel müşteriler elde etmek ve elde edilen bu potansiyel müşteriler ile satış performansınızı ve dolayısıyla kazancınızı arttırmaktadır. Teorik olarak çok kolay görünen bu E-Ticaret odaklı SEO, işin içine girildiğinde ise oldukça karmaşık ve profesyonellik gerektiren bir çalışmadır. Çünkü E-Ticaret SEO teknikleri dikkatli bir şekilde uygulanmadığı takdirde fayda görmek zor olduğu gibi negatif etki almak da mümkündür.

E-Ticaret SEO Nedir?

E-Ticaret SEO, e-ticaret web sitelerine özel yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır.

E-Ticaret web siteleri bilindiği üzere çevrimiçi satış yapabilmek için açılan ve hazırlanan web siteleridir. Dolayısıyla bir e-ticaret web sitesi sahibi olan marka ya da işletmeler, web siteleri aracılığıyla satış yapmak ve kazanç sağlamak isterler. Ancak bilinmesi gereken şudur ki e-ticaret web sitesi açmak demek anında satış yapabilmek anlamına gelmiyor. Çünkü satış yapılabilmesi için önce hedef kitlenin ve potansiyel müşterilerin e-ticaret web sitesini bulması ya da keşfetmesi gerekir.

Bir E-Ticaret sitesi mutlaka ama mutlaka %100 e-ticaret uyumlu ve alt yapısı güçlü olmalıdır. Bu kural olmazsa olmaz bir kuraldır ve temeli sağlam atılmayan bir e-ticaret sitesi önünde sonunda sorunlar çıkaracaktır. Bu sorunların ne kadarlık maddi ve manevi zararlar doğuracağını tahmin etmek ise oldukça zordur.

Sağlam bir alt yapı ile hazırlanmış ve %100 e-ticaret uyumlu bir web sitesinin ise ayrıca %100 SEO uyumlu olması ve SEO çalışmalarının eksiksiz yapılması gerekmektedir. Alt yapı olarak SEO uyumlu olması bir avantaj olsa da e-ticaret web sitesi için SEO çalışması yapılmazsa yine hedeflerden uzak kalınacaktır.

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret SEO, daha önce de belirttiğimiz gibi temelde bir SEO çalışması olsa da diğer SEO çalışmalarından ayrı bir teknik gerektirmektedir. Bu nedenle de E-Ticaret odaklı SEO çalışmalarının mutlaka profesyonel bir şekilde yapılması önemlidir.

E-Ticarete özel SEO yapabilmek için en önemli şey e-ticaret SEO teknikleri bilinmeli ve bu teknikler eksiksiz bir şekilde harfiyen uygulanmalıdır. Çünkü e-ticarete özel SEO teknikleri diğer seo tekniklerinden farklı olduğu gibi aynı zamanda da fayda sağlanacak en önemli noktalardan biridir.

E-Ticaret SEO nasıl yapılır ve e-ticaret için SEO teknikleri nelerdir konusunu şu maddelerle özetleyebiliriz:

 • E-Ticaret sisteminde yer alacak ürün kategorileri olabilecek en ideal şekilde kategorize edilmelidir.
 • Ürün kategorilerinde en çok kullanılan arama terimleri ya da diğer bir deyişle anahtar kelimeler tespit edilmelidir.
 • SEO çalışması ürün bazlı değil kategori bazlı yapılmalı ve çalışmalar buna göre organize edilmelidir.
 • E-Ticaret site içi SEO aşamasında SEO sisteminin kusursuz bir şekilde kurulması ve tüm ürünlerin taşıması gereken SEO kriterlerine sahip olması sağlanmalıdır.
 • Kategori açıklamaları ve tanımları SEO uyumlu bir şekilde özenle yazılmalı ve hazırlanmalıdır.
 • Kullanıcı deneyimi ön plana alınmalı ve bu doğrultuda sağlanması gereken tüm kolaylıklar sağlanmalıdır.
 • Kullanıcıların veya esas tabirle müşterilerin aradığı herşeyi bulabilmesi adına yardımcı sayfalar ve kaynaklar mutlaka oluşturulmalıdır.
 • Sosyal medya hesapları oluşturulmalı, web sitesine entegre edilmeli ve doğal bir şekilde trafik kazanılması sağlanmalıdır.
 • Google, sosyal medya ve dijital reklamlardan doğal trafik elde edilmelidir.
 • Backlink çalışmaları mutlaka doğal olmalı, doğru bir şekilde yönlendirilmeli ve doğru teknikler uygulanmalıdır.

Tüm SEO çalışmalarında geçerli olan ve SEO çalışmalarında mutlaka uzak durulması gereken bazı konular vardır. Bu konular e-ticaret SEO için de geçerli olduğu gibi e-ticarete özel SEO çalışmalarında bir tık daha önemlidir. E-Ticaret SEO çalışmalarında uzak durulması gereken çalışmaların başlıcaları işe şunlardır:

 • Hiçbir şekilde ücretli trafik satın alınmamalı,
 • Robots.txt, Sitemap gibi hiçbir teknik dosya eksik veya hatalı olmamalı,
 • SEO kriterlerine uymayan hiçbir ürün, kategori ve bilgi sayfası kalmamalı,
 • Anahtar kelimeler en ideal şekilde kullanılmalı ve doğal olmalı,
 • Ücretli backlink çalışmalarından uzak durulmalı,
 • Çok eskide kalmış SEO tekniklerinden uzak durulmalıdır.

E-Ticaret SEO yaptırmak istiyor ve kendinize bir SEO ajansı ve SEO firması arıyorsanız MedyaMan olarak profesyonel bir şekilde E-Ticaret Çözümlerimiz, SEO & SEM Çözümlerimiz ve Web Tasarım Çözümlerimiz kapsamında E-Ticaret SEO Danışmanlığı hizmeti sağlamaktayız. E-Ticaret SEO Danışmanlığı Hizmeti; E-Ticaret Danışmanlığı, Web Tasarım Danışmanlığı vee SEO Danışmanlığı hizmetlerinin birleşiminden oluşan ve %100 satış performansı sağlayan bir hizmetimizdir. E-Ticaret SEO Danışmanlığı hizmetimiz şunları kapsar:

 • Eğer yoksa %100 E-Ticaret ve SEO Uyumlu Web Sitesi Hizmeti
 • E-Ticaret SEO Hizmeti
 • E-Ticaret SEM Hizmeti
 • E-Ticaret Danışmanlık Hizmeti

Hemen bizimle iletişime geçerek E-Ticaret SEO Danışmanlığı Hizmetimiz hakkında detaylı bilgi alabilir ve çalışmalarınızı hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.