Dijital pazarlamanın öneminin her geçen artması ile artık işletmeler de dijital dünyadaki yerini alarak özellikle sosyal medya hesaplarını ve sayfalarını oluşturmak ve sosyal medya pazarlaması yapmak için çabalıyorlar. Özellikle Facebook’un önemli olduğu sosyal medya pazarlamasında, Facebook işletme doğrulaması yapmayan işletmelerin reklam ve pazarlama çalışmaları ciddi oranda sekteye uğrayabilmektedir.

Facebook işletme doğrulaması nedir ve Facebook işletme doğrulaması nasıl yapılır merak edenlere özel hazırladığımız rehber niteliğindeki içeriğimizle isteyen herkes herhangi bir destek olmadan Facebook işletme doğrulaması ve yapılışı hakkında tam detaylı bilgi sahibi olabilecekler.

Facebook İşletme Doğrulaması Nedir?

Facebook işletme doğrulaması, Facebook tarafından gerçek bir işletme olduğunuzun onaylanması işlemidir.

Facebook, işletmeler için özel kurduğu Facebook Business sistemi ile milyonlarca işletmeye kolay bir yönetim sistemi sunmayı sağladı. Bu sistemi sağlarken de ayrıca gerçek işletmeler ile sahte işletmeleri ayırt edebilmek için Facebook işletme doğrulaması özelliğini getirerek sahte işletmelerin önüne geçtiği gibi aynı zamanda da gerçek işletmeleri korumayı hedefledi.

Her ne kadar Facebook, İşletme Doğrulaması özelliğini getirse de birçok işletme bu özellikten habersiz bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte ancak yavaş yavaş tüm işletmeler Facebook’un işletme doğrulaması zorunluluğuna takılmaktadır. Çünkü Facebook işletme doğrulaması yapılmamış olan işletmelerin bir süre sonra tüm çalışmaları işletme doğrulaması yapılana kadar dondurulmakta ve işletme doğrulaması yapıldıktan hemen sonra yeniden aktifleştirilmektedir.

Facebook İşletme Doğrulaması Ücreti Ne Kadar?

Facebook işletme doğrulamasını doğrudan kendiniz yaptığınız takdirde tamamen ücretsizdir. Eğer bir uzman veya ajans desteği almak zorunda kalırsanız sadece çalıştığınız uzman ya da ajansa bir hizmet bedeli ödeyebilirsiniz ancak doğrudan kendiniz yaptığınız takdirde veya danışmanlık aldığınız bir firma üzerinden yapıldığı takdirde Facebook, işletme doğrulama işlemlerine herhangi bir ücret almamaktadır.

Facebook işletme doğrulamasında esas amaç Facebook Business sistemini ücretli kullandırmaktan ziyade işletmenizin:

 • Resmî kurumlarca doğrulanmış yasal bir işletme olup olmadığını,
 • İşletmenizin yasal telefon numarasının ve adresinin olup olmadığını,
 • İşletmenizin yasal temsilcisi olup olmadığınızın doğrulanması için yapılması gereken ücretsiz bir işlemdir.

Facebook İşletme Doğrulaması ile Mavi Tik Alınabilir Mi?

Facebook işletme doğrulaması ile mavi tik doğrulama rozeti tamamen birbirinden farklı işlemlerdir. İşletme doğrulaması ile gerçek bir işletme olduğunuzu onaylarsanız ancak sonucunda mavi tik rozeti verilmez. Mavi tik rozeti için ayrıca Facebook doğrulama rozeti başvurusu yapılması gerekmektedir ve prosedürleri tamamen farklıdır.

Facebook işletme doğrulamalarında sizden işletmenize dair yasal belgeler ve bilgiler istenirken mavi tik doğrulamasında tanınmış kişi ya da marka olmanız gerekir ve bunu ispatlayan verilerle ayrıca bir başvuru yapmanız istenir.

Facebook İşletme Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Facebook işletme doğrulamasının nasıl yapıldığını anlattığımız bu bölümde Facebook işletme doğrulama işletme yapamıyorum dememeniz için gereken tüm adımları eksiksiz anlatmaya çalıştık. Lütfen siz de tüm adımları eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve başarılı bir şekilde işletmenizi doğrulayın.

 Facebook işletme doğrulaması yapmak için öncelikle aşağıdaki maddelerin eksiksiz olması gerekir:

 1. Kişisel Facebook hesabınız ile oluşturulmuş işletmenize veya markanıza ait bir Facebook sayfası,
 2. İşletmeniz veya markanız için açılmış özel bir Instagram hesabı,
 3. Facebook Sayfa Ayarları bölümündeki Instagram sekmesinde işletmenizin Instagram hesabının Facebook sayfasına bağlanılmış olması.

Eğer yukarıda işlemleri eksiksiz bir şekilde yaptıysanız business.facebook.com adresine giderek Facebook Business kaydı yapmanız gerekecek. Bunun için açılan sayfada aşağıda da görünen ekranda sağ üstte yer alan Giriş Yap butonuna tıklamanız ve sonrasında açılan sayfada ise Facebook yazan butona tıklamanız gerekecek.

Facebook İşletme Doğrulaması ve Yapılışı

Eğer yeni bir kayıt oluşturmanız gerekirse gerekli bilgileri girerek hemen yeni bir Facebook İşletme Hesabı açabilir ve ardından sayfalarınızı taşıyabilirsiniz. Facebook İşletme Hesabı açma işlemi farklı bir işlem olduğundan bu kısmı farklı bir yazıda anlatmak üzere es geçiyoruz.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza Facebook Business Suite ekranı çıkacaktır. Bu kısımda önce sol alttaki Ayarlar bağlantısına ardından da açılan sayfada İşletme Ayarları bağlantısına tıklamalısınız.

Yeni sekmede açılan sayfada soldaki menünün en altına gelerek İşletme Bilgileri bağlantısına tıklayın.

Açılan sayfada İşletme Doğrulaması Durumu başlığının altında yeşil bir onay ikonuyla Doğrulanmış yazısını görüyorsanız zaten işletmeniz Facebook tarafından doğrulanmıştır. Eğer gri bir ikonla Doğrulanmamış yazıyor ise hemen sağ kısmında yer alan Detayları Gör butonuna tıklayın.

Açılan sayfada hemen gözünüze ilk çarpacak olan Doğrulamayı Başlat butonuna tıklayın. Eğer Facebook İşletme Doğrulama’da pasif buton ile karşılaşıyorsanız bir adet işletme hesabına bağlı uygulama oluşturmanız gerekmektedir. Uygulama oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Facebook İşletme Doğrulaması ve Yapılışı

 • https://developers.facebook.com/apps/ adresine gidin.
 • Create App yazan yeşil butona tıklayın ve açılan ekranda İşletme yazan seçeneği işaretleyerek Devam (Continue) butonuna tıklayın.
 • App Display Name kısmına herhangi bir isim girin ve App Contact Mail kısmına mail adresiniz yazılı değilse yazın.
 • App Purpose yazan kısımda “Yourself or your own business” seçeneğini işaretleyin.
 • Do you have a Business Manager account? yazan kısımda alttaki açılır menüden işletme hesabınızı seçin.
 • Son olarak Create App butonuna tıklayın.

Birkaç saniye sonra uygulama oluşturulmuş olacaktır. Zaman zaman hata alınabilindiğinden eğer hata mesajı alırsanız sayfayı yenileyin ve uygulama oluşturulmamışsa tekrar aynı işlemi yapın. Uygulama oluşturulmuşsa veya hata mesajı almazsanız tekrar Facebook İşletme Doğrulama sayfasına gelin, butonun aktifleştiğini göreceksiniz.

Eğer hala işletme doğrulama butonu pasif ise bir adet de işletme hesabına bağlı reklam hesabı oluşturmanız gerekecektir. Bunun için de işletme hesabı menüsünde solda Hesaplar menüsünün altında Reklam Hesapları kısmına gelin ve hızlıca bir Facebook Reklam Hesabı oluşturun. Bu kez buton kesinlikle aktifleşmiş olacaktır. Bu adımdan sonra aktif olan butona tıklayarak ilerleyin.

Bu aşamadan sonra aşağıda görünen form ile karşılaşacaksınız. Bu kısımdaki tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurup Facebook işletme doğrulama sürecinizi başlatmanızın hemen akabinde Facebook duruma göre maksimum 4-5 günü bulan bir süreçte gönderdiğiniz tüm bilgileri ve belgeleri inceleyip herhangi bir sorun görmediği takdirde işletmenizi doğrulayacaktır.

Facebook İşletme Doğrulaması ve Yapılışı

Facebook tarafından kabul edilebilir olan belgeler şunlardır:

 • Resmî Bir Kurumdan Alınmış Tescil Belgesi,
 • İşletme Ruhsatı veya Vergi Levhası,
 • İşletmeye Ait Banka Hesap Özeti, Fatura, Kredi Kartı Ekstresi vb.
 • Şahıs İşletmeleri için Kimlik, Pasaport, Sürücü Belgesi vs.

Facebook işletme doğrulamalarında unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken 2 önemli husus bulunmaktadır.

 1. Formu doldururken verdiğiniz bilgiler ile gönderdiğiniz belge veya belgelerdeki bilgilerin birbiriyle birebir aynı olması gerekmektedir.
 2. Facebook hiçbir şekilde sizin tarafınızdan doldurulmuş ve değiştirilmesi mümkün olan belgeleri kabul etmemektedir. Tamamen bağımsız bir şekilde ve resmî belgeleri kabul eder.

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra Facebook anında işletmenizi doğrulamaz ve ayrıca kesin olarak işletmenizin doğrulanacağının garantisi yoktur. İşletme doğrulama süreci tamamlanmış olsa dahi Facebook bildirim göndermeyebilir. Bu nedenle de işletme doğrulaması yaptığınız sayfaya giriş kendinizin kontrol etmesi gerekebilir.

Eğer gönderdiğiniz belgelere rağmen Facebook işletme doğrulama sorunu yaşarsanız aşağıdaki durumları gözden geçirin ve başvurunuzu yenileyin:

 1. Gönderdiğiniz belgelerdeki bilgiler veya belgelerin resmî belgeler olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse daha kapsamlı bir belge ile yeniden başvuru yapın.
 2. İnternet sitesi adresiniz var ise Facebook Alan Adı (Domain) Doğrulaması yapın ve internet sitenizin iletişim sayfasına veya en alt kısmına işletme adınızı ve bilgilerinizi girerek başvuruyu tekrarlayın.
 3. Yine sorun yaşarsanız başvuru üzerinden Facebook Destek Talebi oluşturun ve bir Facebook yetkilisinden tam olarak sorunun ne olduğuna dair destek alın.

Tüm bu süreçle uğraşmak yerine tam profesyonel ve uzman bir ajans ile bir çözüm süreci başlatmak ve Facebook işletme doğrulamanızı eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için MedyaMan Sosyal Medya Çözümleri sayfamızı inceleyebilir ve hemen bizimle iletişim kurarak destek alabilirsiniz.