Giriş

Google Ads ve SEO, dijital pazarlamanın demirbaş çalışmaları olup dijital pazarlama yapan ve yapmak isteyen isteyen herkesin mutlaka bildiği çalışmalardır. Peki Google Ads reklamlarının SEO çalışmalarına etkisi tam olarak nedir, herhangi bir pozitif ya da negatif etkisi var mıdır hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmeye başladıysanız ve merak ediyorsanız gelin birlikte inceleyelim.

Google Ads veya SEO aslında temelde aynı faydayı sağlamakta! Yani internet kullanıcıları arasından hedeflediğiniz kitleyi sitenize ziyaretçi olarak çekmeyi sağlamaktadır. Ancak temel amaç aynı olsa da birbirine göre çok farkları bulunmaktadır. Bunun için önce ayrı ayrı Google Ads ve SEO çalışma sistemlerinden bahsedelim.

Google Ads; Google’ın doğrudan reklam ve pazarlama yapmamızı sağladığı bir çalışma sistemidir. Daha önce Google Adwords diye adlandırılan sistem sonraları isim değişikliği yaşayarak Google Ads adını alsa da hala günümüzde birçok kesim Google Adwords olarak bilmektedir.

Google Ads‘in çalışma mantığından özetle bahsedecek olursak, işletmenize veya markanıza ait bir Google Ads hesabı oluşturup ardından internet sitenizi ve ziyaretçi kazanmak istediğiniz hedef kitle ve reklam kriterlerini belirleyerek reklamlarınızı oluşturursunuz ve bu sayede ziyaretçilerinizi arttırırsınız.

Ücretlendirme aşamasında ise belirlediğiniz anahtar kelimeler sonrası Google Ads size bazı tahmini ücretler sunacaktır. Bu ücretlere göre tıklama başına veya 1.000 gösterim başına bir ücret belirleyerek reklamın yayınlanma süresini ve ister günlük ister toplam reklam bütçesini belirleyerek reklamlarınızı başlatırsınız ve belirlediğiniz süre boyunca reklamlarınız kriterleriniz doğrultusunda internet kullanıcılarına gösterilir.

Google Ads’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Google Ads avantajlar dünyasına baktığımız zaman çok cazip ve cezbedici avantajlara rastlamak mümkündür ancak avantajlarla dolu bir sistem olsa da SEO’ya göre dezavantajları da bulunmaktadır.

 • Doğrudan Google’a ait bir özellik olması başlı başına bir avantajdır.
 • Tüm ayarlamalardan sonra reklamlarınız 10-15 dakika gibi bir sürede yayına girebilmektedir.
 • Temel düzeyde Google Ads reklamı vermek oldukça kolaydır.
 • Reklam yayın sürecinde dahi değişiklikler ve düzeltmeler yapmak mümkündür.
 • En düşük bütçelerde dahi reklam vermek mümkündür.
 • Google Ads ile arama motoru sonuçlarında olduğu gibi Gmail, YouTube ve Google iş ortağı platformlarda da reklam verme imkanı bulunmaktadır.
 • Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı başta olmak üzere hedef kitlenizi analiz etmenize yarayan çok faydalı araçlara sahiptir.
 • Zaman zaman Google Ads Promosyon Kodu adı altında indirim çekleri ve hediye çekleri kazanmak olasıdır.

 • Google Ads reklamları yayınlandığı süreç içerisinde ziyaretçi kazandırsa da yayın süreci tamamlandığında eğer SEO çalışmanız yoksa ziyaretçileriniz bıçak gibi kesilir.
 • Google Ads’te yayınlanan her reklam her zaman ilk sırada çıkacak diye bir kural yoktur. Bu zaten birkaç sıra altta veya sayfanın en altında dahi çıkabilir.
 • Google Ads’te de kendi içerisinde SEO mantığına benzer bir kalite sistemi mevcuttur. Reklamlarla ziyaretçi çektiğiniz sayfanın kalitesi, reklam başlığında ve metnindeki kalite, tıklama başına veya 1.000 gösterim başına ayrılan bütçe gibi kriterler doğrultusunda reklam kaliteniz ölçülür ve diğer reklamverenlerle karşılaştırılarak konumlandırılır.
 • Bazı hassas kategorilerde reklam verilmez, verilen reklamlar yayınmanmaz, ısrarcı yaklaşım hesap kapanışına kadar gider.
 • En önemlisi de Google Ads ile internette ilk sıralarda yer almanız tamamen bütçeniz ve yayın sürecinizle orantılıdır. Ne kadar bütçe o kadar ilk sıralar ve ziyaretçiler demektir.

SEO ve Çalışma Mantığı

SEO da tıpkı Google Ads gibi web sitenize ziyaretçi çekebilmek için yapılan bir çalışmadır ancak Google Ads ile temelde benzerliği olsa da çalışma mantığı ve süreci çok farklıdır.

SEO çalışması yapmadan önce mutlaka sektör ve anahtar kelime analizleri yapılmalıdır. Ardından web sitenizin eksiksiz bir şekilde arama motoru kriterlerine uygun hale getirilmesi ve bu anahtar kelimelerle birlikte içeriklerinizin zenginleştirilmesi gerekmektedir. Google Ads’te bu kriter çok önemli olmamasına karşın SEO’da en önemli maddelerden biridir.

Elde edilen anahtar kelimelerle birlikte backlink çalışmaları, sosyal medya sinyalleri, referans bağlantıları, arama motoru kayıtları gibi birçok kriterin sağlanması ve SEO çalışmasının başarılı bir şekilde sonuçlanması gerekmektedir.

SEO’nun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde yapıldığı takdirde çok ciddi avantajları bulunmaktadır. Ancak Google Ads gibi dijital pazarlama araçlarına kıyasla dezavantajları da elbette vardır.

SEO’nun Avantajları

 • SEO ile kalıcı sonuçlar elde edilir. Yani bir yayın süreci ve o yayın süreci boyunca ziyaretçi kazanma sistemi yoktur.
 • SEO ile sadece belli başlı anahtar kelimelere göre değil bir sektöre göre tüm anahtar kelimelere yönelik çalışma yapılabilir.
 • SEO ile internet sitesinin sadece bazı sayfalarına göre değil tüm siteye yönelik çalışma yapılabilir.
 • Reklam araçlarına göre bütçeden sağlanan faydaya oranla daha avantajlıdır ve kalıcı avantajları bulunmaktadır.
 • İnternet sitesi kalıcı bir değer ve ziyaretçi kitlesi kazandıktan sonra yeni içeriklerin indekslenme hızı artar ve SEO pazarlamasına ayrılması gereken bütçe daha da düşer.
 • Kurumsal veya kendi markasını ve ürünlerini satan bir web sitesi olmadığı takdirde ilerleyen süreçte gelir elde etmek mümkündür.

SEO’nun Dezavantajları

 • Google Ads ve diğer araçlar gibi 10-15 dakikada sonuçlar alınamaz, sektörün ve anahtar kelimelerin zorluğuna göre 3-6 ay arası sonuçlar alınmaya başlar.
 • SEO çalışmalarında yapılan her değişiklik sonrası mutlaka yapılması gereken düzenlemeler olacaktır.
 • Google Ads ve benzeri reklam araçlarından sonra site tamamen kapanabilir veya değiştirilebilir ancak SEO yapılan bir siteyi kısa süre dahi olsa kapatmak risklidir. Değişiklikler de her ne kadar kurtarılabilse de risklidir.
 • Bütçe planlaması tek seferde yapılır ve başarılı bir sonuç için sonunun getirilmesi gerekir.
 • Bir kere yapılmaya başlandıktan sonra ara verilip tekrar yapılması SEO çalışmalarını zora sokmaktadır.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Google Ads’in de SEO’nun da kendi içinde çok ciddi avantajları olduğu gibi dezavantajlarından da bahsetmek mümkündür. Bu noktada da geçici bir çalışma süreci için en uygun çalışma sistemini bu avantajlara ve dezavantajlara göre seçmek mantıklı olacaktır.

Uzun vadeli ve kalıcı sonuçlar elde edebilmek için hem Google Ads’in hem de SEO’nun eş zamanlı olarak birlikte yapılması en etkili sonuçları doğuracaktır.

Google Ads ve SEO birlikte yapıldığı takdirde en etkili sonuçları verecek olsa da akıllara acaba Google Ads’in SEO’ya ne gibi bir etki edeceği ya da nasıl avantajlar sağlayacağı soruları gelmektedir. Google Ads’in SEO’ya etkisinden kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

 • SEO çalışmaları Google Ads ile desteklendiği takdirde aynı anahtar kelime grubundan gelen ziyaretçilerin sağladığı trafik SEO çalışmalarının etki sürecini kısaltacaktır.
 • Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar SEO çalışmalarında da fayda sağlayacak veriler elde edilmesine sağlayacaktır.
 • SEO çalışmaları faydasını göstermeye başladığı anda alan adı otoritesi, internet sitesi sayfa kalitesi ve içerik kalitesi gibi etkenler Google Ads bütçesini düşüreceği için Google Ads kullanıldıkça sürekli trafik kaynağı olacaktır.

Özetleyecek olursak Google Ads, SEO çalışmalarına doğrudan bir etki göstermese de dolaylı olarak ve uzun vadeli süreçte etki etmektedir. Bundan dolayı da SEO çalışmaları yapılırken Google Ads kullanma imkanı da olduğu takdirde kullanılması önemle tavsiyemizdir.