Google; zaten hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelmişken her geçen gün önemini arttırmaya devam ediyor. Google Benim İşletmem hizmeti ile Google, sadece arama motoru kullanıcılarının değil işletmelerin ve firmaların da birçok sorununa çözüm üretmektedir.

Google Benim İşletmem ile işletmelerin Google Haritalar’da görünmesine ve insanlar tarafından bulunmasına olanak tanıyan Google, aynı zamanda da kullanıcılara işletme arayışlarında en doğru sonuçları vermek üzere kendini geliştirmeye devam ediyor.

Bu içeriğimizde Google Benim İşletmem nedir, Google Benim İşletmem kaydı nasıl yapılır gibi özellikle işletmelerin en çok sorduğu ve merak ettiğini soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Google Benim İşletmem Nedir?

Google Benim İşletmem, işletmelere özel Google harita kaydı sağlayan bir Google ürünüdür.

Kısaca tanımlayamayacak kadar kapsamlı ve özel bir ürün ya da hizmet diyebileceğimiz Google Benim İşletmem için daha detaylı bir tanım yapmak gerekirse, özellikle yerel işletmelerin müşterilerine kolayca ulaşabilmelerini ve müşterilerin bu işletmeleri kolaylıkla bulabilmelerini sağlayan bir hizmettir.

Belli bir kesim tarafından Google My Business olarak bilinen ve tamamen ücretsiz olan Google Benim İşletmem, aslında daha çok Google Haritalar adıyla çok daha fazla bilinir. Bu nedenle de internette çok fazla Google Harita kaydı nasıl yapılır sorusuyla karşılaşabiliyoruz.

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem Anasayfa

Google Benim İşletmem ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de Google Benim İşletmem kaydının nasıl yapıldığıdır.

Aslında en temeldeki sorun şudur ki; insanlar Google Benim İşletmem’i bilmiyor. Az biraz bilgisi olan kişiler Google işletme ekleme, Google işletme kaydı, Google işletme hesabı açma, Google işletme doğrulama gibi araştırmalar içine giriyorlar.

Hiç bilmeyen veya daha önce Google Benim İşletmem’i duymayan kişiler ise Google Harita işletme ekleme, Google Harita kaydı, Google Harita firma ekleme, Google Harita işletme ekleme gibi araştırmalar yaparken sürekli olarak Google Harita kaydı nasıl yapılır gibi soruları soruyorlar.

Bu yazımızla yukarıdaki tüm sorular ve araştırmalarla birlikte Google Haritalar yer ekleme, Google Haritalar işletme ekleme, Google Haritalar konum ekleme, Google Haritalar firma ekleme, Google Haritalar mekân ekleme gibi tüm araştırmalara ve sorulara cevap vereceğiz.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Açılır?

Google Haritalar’da işletmenizin yer almasını istiyorsanız öncelikle Google Benim İşletmem kayıt işlemlerini yapmanız gerekecek. Bunun için de bir Google Benim İşletmem hesabınızın olması gerekiyor.

Eğer bir Gmail hesabınız varsa Google Benim İşletmem hesabı açmanız oldukça kolaydır. Gmail hesabınız olmasa dahi Google Benim İşletmem hesabı açmak için hızlıca 1 dakikadan kısa bir sürede Gmail hesabı açabilirsiniz.

Sıfırdan Google Benim İşletmem Hesabı açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Google Benim İşletmem internet sitesine gitmek için buraya tıklayın.
  2. Açılan internet sitesinde mavi renkteki Şimdi Yönet butonuna tıklayın.
  3. Ardından sizden Google hesabınıza giriş yapmanız istenecektir. Eğer hesabınız var ise giriş yapın. Hesabınız yoksa hemen altta yer alan Hesap Oluşturun bağlantısına tıklayın ve İşletmemi yönetmek için seçeneğini seçin.
  4. Hesap oluşturma sayfasında ad, soyad ve şifre bilgilerinin dışında sizden bir e-posta adresi istenecektir. Eğer işletmenize ait bir web siteniz varsa ve bu web sitesine bağlı bir e-posta adresi kullanıyorsanız bu e-posta adresini kullanabilirsiniz veya Outlook, Hotmail, Yandex gibi bir servisten e-posta adresiniz varsa ve yeni bir e-posta adresi istemiyorsanız mevcut e-posta adresinizi yazabilirsiniz. Aynı zamanda da bir Gmail hesabınız olsun istiyorsanız e-posta adresi girme alanının altındaki Bunun yerine yeni bir Gmail adresi oluştur bağlantısına tıklayın ve yeni bir Gmail hesabı oluşturun. Sonraki adımları da takip ettikten sonra hesap açmaya hazırız demektir.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra yeni bir işletme ekleme ile ilgili aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. İşletmenizi bulun ve yönetin başlığı altındaki İşletmenizi adını girin alanına işletme adınızı yazarak başlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Arama Ekranı

Bazı işletmeler henüz kayıt yapmamış olmasına rağmen kullanıcıların yaptıkları geri bildirimlerle veya Google’ın düzenli taramaları sayesinde otomatik olarak eklenmiş olabilirler. Bu durumda da yine Google Benim İşletmem kaydı ile bu harita konumunu kontrol altına alabileceğiz.

Google Benim İşletmem’deki Mevcut İşletmeye Erişim İsteme

İşletmenizin adını yazdıktan sonra arama sonuçları arasında işletmeniz çıkıyorsa üzerine tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Erişim İste Ekranı

Açılan sayfada Bu İşletme Profili için zaten hak talebinde bulunuldu ibaresi ile karşılaştıysanız bu şu anlama geliyor; daha önce birisi bu işletmeyi sahiplenmiş ve kontrolü altına almış. Bu durumda yapılabilecek şey kontrolü alan kişi ile iletişime geçmektir. Eğer tanıdığınız birisi ise iletişime geçebilirsiniz veya yine aynı sayfada Erişim İste butonuna tıklayıp adımları tamamlayarak erişim talebinde bulunabilirsiniz.

Google Benim İşletmem’deki Mevcut İşletmeyi Yönetme

Google Benim İşletmem Mevcut İşletmeyi Yönetme

Eğer arama yaptıktan sonra işletmeniz listelendiyse ve tıkladığınızda yukarıdaki ekranla karşılaşıyorsanız bu da şu anlama gelmektedir; işletmenizi zaten Google Haritalar‘da mevcut ancak kimse tarafından yönetilmiyor. Bu durumda da Şimdi Yönet butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Bir sonraki sayfada eğer şansınız yaver giderse işletmenize tanımlanmış olan e-posta adresine veya telefon numarasına bir doğrulama kodu alarak hemen işletmenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

O kadar şanslı değilseniz de Posta yoluyla posta kartı gönderimi için bir Kişi adı girerek işletmenizin kayıtlı adresine Google tarafından gönderilecek bir doğrulama kodu isteyebilirsiniz. Doğrulama kodlar 2 haftalık bir süreçte gelebildiği gibi bazen hiç gelemediği de oluyor. Bu durum karşısında neler yapabileceğinizi yazının ilerleyen kısımlarına anlatacağız.

Google Benim İşletmem ile Yeni İşletme Ekleme

Eğer arama kısmında işletmenizin adı çıkmazsa veya bir sonuç alamazsanız hemen ilk işletme ekranında hemen altta yer alan İşletmenizi Google’a ekleyin bağlantısına tıklayın.

Google Benim İşletmem Yeni İşletme Profili

Yukarıdaki ekranda işletme adınızı ve hemen altında işletmenizin yer aldığı kategoriyi seçerek İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem İşletme Profili Oluşturma

Bu aşamada Google size işletmenizin fiziksel bir adresi olup olmadığını sormaktadır. Google, fiziksel bir konumu olmayan işletmeleri Google Haritalar‘da listelemez. Bu nedenle de Google Haritalar‘da yer almak istiyorsanız Evet seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem İşletme Adresi Ekleme

Yeni açılan sayfada işletmenize ait adres bilgilerini girmeniz istenecektir. Adres bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız bir şekilde girdikten sonra İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem İşletme Konumu Belirleme

Bir sonraki sayfada ise girdiğiniz adrese göre Google otomatik bir konum getirir ancak sizden konumu en doğru şekilde belirlemenizi ister. Sağdaki harita üzerinden yakınlaşarak ya da uzaklaşarak kırmızı pini işletmenizin konumunu belirleyecek şekilde hareket ettirin ve tamamladıktan sonra İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem İşletme Profili Oluşturma

Bir sonraki adımda müşterilerinizin adresine ürün ya da hizmet veriyor musunuz sorusuyla karşılaşacaksınız. Evet ya da Hayır seçeneklerinden hangisi sizin için uygun ise işaretleyip İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem İşletme Telefonu ve Web Sitesi Ekleme

Sonraki adımda işletmenizin telefon numarasını ve web sitesi adresini girmeniz istenecektir. İki bilgiyi de girmeden Atla butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz veya bilgileri girerek İleri butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer web sitesiniz yoksa ve olmasına da gerek yoksa Web sitesine ihtiyacım yok seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Girdiğim bilgilere göre ücretsiz web sitesi oluşturulsun seçeneğini işaretlediğinizde Google sizin için ücretsiz basit bir yapıda internet sitesi oluşturur ve işletme profilinize resmi web siteniz olarak ekler. Eğer web siteniz varsa ya da profesyonel bir web sitesi yaptırmayı düşünüyorsanız bu seçeneği işaretlememenizi öneririz.

Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Sayfası

Doğrulama sayfasına geldiğinizde Google, göndereceği posta kartı kime teslim edilecekse o kişinin adını ister. Kişi adı bilgisini girdikten sonra Posta butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer doğrulama kodunun gelmesini beklemeden profesyonel destek alarak daha kısa sürede doğrulama yapmak istiyorsanız Diğer seçenekler bağlantısına tıklayıp Daha sonra doğrula butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Hizmetleri Ekleme

Bu sayfada ve bundan sonraki sayfalarda işletmenize ait bilgiler istenecektir. Dilerseniz bu bilgileri doldurarak ilerleyebilirsiniz veya tüm seçeneklere Atla diyerek daha sonra işletmenizin yönetim sayfasından düzenleyebilirsiniz.

İlk açılan ve yukarıda görünen sayfada müşterilerinize sunduğunuz hizmetler sorulmaktadır. Özel hizmet ekleyin bağlantısına tıklayarak birden fazla hizmet ekleyebilirsiniz. Tamamladıktan sonra da aktifleşen İleri butonu ile devam edebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Çalışma Saatleri Ekleme

Daha sonra gelen yukarıdaki ekranda işletmenizin çalışma saatlerini her güne özel olarak belirleyebilir ve İleri butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Profili Oluşturma

Yeni açılan sayfada işletmeniz ile Google Haritalar üzerinden sizi arayan kullanıcıların size mesaj gönderip gönderemeyeceğini ayarlayarak İleri butonuna tıklayıp devam edebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Açıklaması Ekleme

Bir sonraki adımda işletmenizi tanıtan bir metin girebilirsiniz. Maksimum 750 karakterden oluşacak olan metinde işletmenizle ilgili kısa ve öz bilgiler vermeniz faydanıza olacaktır.

Google Benim İşletmem İşletme Fotoğrafları Ekleme

Yeni açılan sayfada işletmenize ait fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızı ekledikten sonra İleri butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Profili Oluşturma

Yukarıdaki ekranla karşılaştıysanız işletme profilinizi oluşturmayı tamamladınız demektir. Devam butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Yönetim Sayfası

İşletme profilinizin yönetim sayfası yukarıda göründüğü gibi olacaktır. Bu açılan sayfa Anasayfa olup size birçok konuda bilgilendirme sağlayabilir ve solda yer alan menüden işletmeniz için birçok güncelleme yapabilirsiniz.

Eğer işletmenizi henüz doğrulamadıysanız burada yaptığınız tüm değişiklikler de dahil işletmeniz Google Haritalar‘da görünmeyecektir. Bu nedenle de tüm bilgilerinizi güncelledikten sonra mutlaka işletmenizin doğrulanması gerekir.

Google Benim İşletmem Yönetim Sayfası Nasıl Kullanılır?

İşletme profilinizi oluşturduktan sonra karşınıza çıkan sayfada solda bir menü göreceksiniz. Google Benim İşletmem‘e ilk girişinizde Anasayfa açılacaktır. Soldaki menüleri tek tek incelemek gerekirse de kısa ve öz bir şekilde anlatmaya başlayalım:

Yayınlar

Google Benim İşletmem Yayınlar sayfasında tıpkı sosyal medya hesaplarınızda yayınladığınız fotoğraf, video ve durum paylaşımları gibi paylaşımları gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgi

Google Benim İşletmem Bilgi sayfasında işletmenizin adı, iletişim bilgileri, hizmetler, işletme açıklaması, açılış tarihi gibi A’dan Z’ye işletmenize ait tüm bilgileri düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Analizler

Google Benim İşletmem Analizler sayfasında işletmenizin haritalarda kaç defa göründüğü, müşteri profilinizin kimlerden oluştuğu gibi birçok analiz verisine ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Google Benim İşletmem Yorumlar sayfasında işletmenize müşterileriniz ya da işletme profilinizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından yapılan yorumları görebilir, yorumları beğenebilir, yorumlara cevap verebilir veya uygunsuz yorumları Google’a bildirebilirsiniz.

İletiler

Google Benim İşletmem İletiler sayfasında potansiyel müşterilerinizin ve işletme profilinizi ziyaret eden kullanıcıların sordukları soruları görebilir ve soruları cevaplayabilirsiniz.

Fotoğraflar

Google Benim İşletmem Fotoğraflar sayfasında işletmenizin logosunu, kapak fotoğrafını, iç mekan ve dış mekan fotoğraflarını ve varsa işletmenize ait videoları yükleyebilirsiniz.

Hizmetler

Google Benim İşletmem Hizmetler sayfasında işletmenizin sunduğu tüm hizmetleri ekleyebilir ve hizmetlere ait kısa açıklamalar yazabilirsiniz.

Web Sitesi

Google Benim İşletmem Web Sitesi sayfasında Google’ın sizin için oluşturacağı basit yapıdaki web sitesini düzenleyebilir ve yayına verebilirsiniz.

Kullanıcılar

Google Benim İşletmem Kullanıcılar sayfasında Kullanıcı Ekle sizin dışınızda işletme profilini düzenleyecek olan kişi ya da kişileri ekleyerek, davet ederek yetki verebilirsiniz.

Reklam Oluştur

Google Benim İşletmem Reklam Oluştur sayfasında işletme profiliniz hazırsa ve doğrulandıysa Google reklamı vererek işletmenizi öne çıkarabilirsiniz.

İşletme Girişleri

Google Benim İşletmem İşletme Girişleri sayfasında eğer birden fazla işletme profiliniz varsa bu işletme profillerini görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bu sayfada yeni bir işletme girişi yapabileceğiniz gibi kontrol altında olan mevcut bir işletmeyi kaldırma ve silme işlemlerini de yapabilirsiniz.

Ayarlar

Google Benim İşletmem Ayarlar sayfasında dil ve bildirim ayarlarınızı yönetebilirsiniz.

Destek

Google Benim İşletmem Destek sayfasında takıldığınız konularda bilgilendirme makalelerini inceleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem kapsamında Google‘da yer almak isteyen kullanıcıların belki de en çok zorlandığı veya çözemediği konu Google Benim İşletmem doğrulaması yapmaktır.

Temelde ve herkesin bildiği en klasik doğrulama yöntemi Google‘ın göndereceği doğrulama kodu postasında yer alan kodu girerek işletmeyi doğrulamaktır. Ancak bu noktada birçok kullanıcı ve işletme sorun yaşamaktadır.

Çünkü Google‘ın gönderdiği doğrulama kodu postalarının ulaşması minimum 2 hafta sürmektedir. Bazı zamanlar ise posta sorunlarından dolayı bu doğrulama kodları hiç gelmeyebiliyor. Özellikle pandemi gibi süreçlerde dünya genelindeki birçok işletme doğrulama kodu postalarını alamadıkları için mağdur olmaktadır.

Google Benim İşletmem için işletme doğrulamasında alternatif yöntemler arasında telefon numarası ile doğrulama ve e-posta adresi ile doğrulama gibi seçenekler de mevcut ancak ne yazık ki bu seçenekler herkes için aktif olmuyor. Telefon ve e-posta ile işletme doğrulama yöntemleri genellikle Google Haritalar‘da otomatik oluşmuş ve kullanıcılar tarafından geri bildirim alan varlığı kanıtlanmış işletmeler için geçerli olmaktadır. Ancak bu işletmeler için de eğer girilen telefon numarası veya e-posta adresi kullanımda değilse doğrulama yapmak imkânsızdır.

Tüm bu bilgiler ışığında Google işletme doğrulaması için üç seçenek bulunmaktadır:

  1. Google‘ın posta yoluyla göndereceği doğrulama kodunu beklemek,
  2. Müşterilerden Google Haritalar üzerinden işletmeye ait bilgilerle yer ekleme, konum ekleme talebinde bulunmalarını istemek,
  3. Profesyonel destek alarak en hızlı şekilde Google Haritalar‘da yer almak.

MedyaMan, işletmelere Google Benim İşletmem‘de ve Google Haritalar‘da işletmelerini en hızlı şekilde doğrulamalarını ve yer almalarını sağlamak üzere profesyonel hizmet vermektedir.

Tamamen Google Politikaları‘na uygun bir şekilde ve illegal herhangi bir yöntem içermeden Google‘da ve Google Haritalar‘da yer almanızı sağlayan MedyaMan Google Benim İşletmem Doğrulama Hizmeti ile siz de işletmenizi en hızlı şekilde Google Haritalar‘a ekleyebilir ve müşterilerinizin sizi hızlıca bulmasını veya geri bildirimde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki iletişim formunu doldurarak en kısa zamanda size geri dönmemizi beklemek veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişim kurmak!

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Google Benim İşletmem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Google Benim İşletmem tamamen ücretsiz bir hizmettir ve tüm işletmeler ücretsiz olarak Google Benim İşletmem kaydı gerçekleştirebilir ancak kullanımı ve Google Politikaları’na uyumluluk açısından zorlanan işletmeler profesyonel bir destek aldıkları takdirde belli bir ücret ödeyebilirler.

Google Benim İşletmem kayıtlarında adrese gönderilen doğrulama kodları daha önceleri posta gönderimi ile ilgili çok sorun çıkarıyordu ve özellikle pandemi sürecinde bu kodların gelme süresi çok fazla uzadı ve hatta hiç gelmemeye başladı.

MedyaMan olarak gerçekleştirdiğimiz Google Benim İşletmem kayıtlarında doğrulama kodunun adresinize gelmesini beklemenize gerek kalmadan çok kısa bir süre içerisinde Google Benim İşletmem kaydınızı gerçekleştirip Google Haritalar’da yer almanızı sağlıyoruz.

Google Benim İşletmem iletişim ya da müşteri hizmetleri hattı gibi bir iletişim numarası bulunmamaktadır. Çünkü Google‘ın dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olduğundan Google, her ülkede belli başlı firmalara yardım ve destek sağlamaları üzerine yetki vermektedir.

Google Benim İşletmem‘de var olan bir işletmenin ismini değiştirmek mümkündür ancak köklü değişikliklerde veya işletme ile alakası olmayan değişimlerde işletme hesabının tamamen kapanma riski söz konusudur.

Google Benim İşletmem‘de var olan bir işletmenin adresini elbette değiştirebilirsiniz. Google algoritmalarına göre bir işletmenin adresi maksimum 20-30 km aralığında değişebilir veya taşınabilir. Aksi takdirde yine değişiklikten hemen sonra işletme profili güvenlik nedeniyle devre dışı kalabilir.

Google Benim İşletmem‘de kullanıcılar tarafından yapılan yorumları direkt silme şansınız yoktur. Bunun yerine ilgili yorumu Google’a bildirerek yorumun silinmesini ya da kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Bir yorumun silinmesine yönelik geri bildirimlerde Google yalnızca ilgili yorumun işletme ile alakalı olup olmadığı, rakip işletmeler tarafından yapıldığı veya saldırı niteliği taşıdığı gibi kriterlere bakarak değerlendirme yapmaktadır.

Google Benim İşletmem yorum kapatma imkânı da ne yazık ki sunmamaktadır.

Google Benim İşletmem‘de kullanıcılar tarafından yüklenen fotoğraflar direkt olarak işletme yönetim sayfasından silinemez. Bunun yerine fotoğrafı yükleyen kullanıcılar eğer tanınıyorsa bu kişilerle iletişime geçilebilir veya fotoğraflar yine yorumlarda olduğu gibi Google’a bildirilerek fotoğraflar için silme talebi oluşturulabilir.