Son yıllarda giderek önemi artan ve günümüzde her firmanın pazarlama çalışmalarında ön plana aldığı dijital pazarlama, İzmir‘de de firmaların en önemli çalışma planları arasındadır. İzmir SEO ajansı ve firması araştırmaları göz önüne alındığında aslında İzmir firmaları, birçok şehre kıyasla daha bilinçli ve aktifler ancak gerçekten de işini hakkıyla yapan bir SEO ajansı bulmak oldukça zordur.

Günümüzde neredeyse tüm şehirlerde birçok SEO ajansı ya da SEO firması türemiş durumdadır. Elbette bu ajansların ve firmaların arasında işini gerçekten hakkıyla yapan firmalar bulunuyor ancak ne yazık ki her SEO ajansı ya da SEO firması, SEO konusunda kesin başarılıdır demek gerçekten zordur. Çünkü SEO, zaman içerisinde gelişmiş ve artık yapay zekalara sunulmak üzere gerçekleştirilen en önemli dijital pazarlama çalışmasıdır ve ciddi anlamda profesyonellik istemektedir.

SEO çalışmalarının firmalar açısından en önemli dezavantajı, firmalar, çalıştıkları SEO ajansı, SEO firması ya da SEO uzmanı eğer şeffaf bir şekilde bilgi vermiyorsa maalesef çalışmaların ne durumda olduğunu ve olacağını ölçümleyememektedir. Bu durum da az çok bilindiğinden kendini SEO ajansı ya da SEO uzmanı olarak tanıtan fırsatçılara ve iş bilmezlere fırsat doğurmaktadır.

İzmir şehrini sınır edinerek kendilerini İzmir SEO ajansı olarak tanıtan firmalar ve İzmir SEO uzmanı olarak tanıtan kişilerden birçoğunun çalışmalarına ve referanslarına yönelik yaptığımız araştırmalarda ve incelemelerde, ne yazık ki ortada gerçek anlamda SEO adına hiçbir şey olmadığını keşfettik. Yani daha özetle söylemek gerekirse İzmir SEO firmaları ya da İzmir SEO ajansları araştırmasında birçok firma ile karşılaşmak mümkün ancak gerçekten de İzmir SEO firması diyebileceğiniz firma sayısı yok denilecek kadar az görünüyor.

İzmir SEO Ajansı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Söz konusu bir SEO ajansı seçimi olduğunda seçim yapmak oldukça zordur. SEO, uzmanlık gerektiren bir iştir ve takdir edersiniz ki herkesin bu uzmanlığa sahip olması imkansızdır ve seçici davranmak gerekir. Tabi bir SEO ajansına ya da uzmanına ihtiyaç duyan firmaların da SEO konusunda profesyonellik ve uzmanlık testi yapması oldukça zordur. Bu nedenle de farklı kriterler ile değerlendirme yaparlar.

Bir İzmir SEO ajansı ya da uzmanı için değerlendirme yaparken bizim aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri göz önünde bulundurmak doğru seçim yapabilmenize katkı sağlayacaktır.

Hiçbir SEO Ajansı İlk Sırayı Garanti Edemez

Amatör SEO ajansları ve amatör SEO uzmanlarının işi bilmediğini belli ettiği en önemli faktörlerden birisi ve belki de en önemlisi budur. İzmir şehrinde bir İzmir SEO ajansı, firması ya da uzmanı ile yapacağınız ön görüşmede ilk sıra garantisi veriliyorsa o görüşmeyi sonlandırabilirsiniz.

Bazı sektörler ve kategoriler SEO açısından çok zor olabileceği gibi çok kolay da olabilmektedir. Çok zor olan kategorilerde rekabet söz konusu olduğundan hedefe ulaşmak nispeten daha iyi bir çalışma gerektirir ancak unutulmaması gereken nokta şu; zor ya da kolay olsun hiçbir çalışmada ilk sıra garantisi verilemez.

Bilindiği üzere SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin birleşimidir ve Türkçe karşılığı da Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmektedir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere SEO‘nun temel amacı bir internet sitesini arama motorlarına göre optimize etmektir.

Günümüzün en çok kullanılan ve arama motoru denildiğinde ilk akla gelen arama motorları ise Google, Yandex ve Bing arama motorlarıdır. Aslında birçok arama motoru vardır ancak yapılan istatistiklere göre bu üç arama motoru dünya genelinde %80 oranında internet kullanıcısına sahiptir. Yani dünya nüfusunun ortalama %80’i Google, Yandex ve Bing arama motorlarını kullanmaktadır.

Bu arama motorları ise artık günümüzde yapay zeka ile hareket ettiği gibi aynı zamanda sık sık algoritma değişikliği ve güncellemeler gerçekleştirmektedir. Çünkü arama motorlarının gözünde internet kullanıcılar müşteridir ve müşterilere en iyi hizmeti vermek için sürekli olarak gelişirler. Peki sürekli olarak gelişen ve kendini güncelleyen arama motorlarının güncel algoritmalarına karşılık bir internet sitesini ilk sıraya getirme garantisi vermek ne kadar mantıklı?

SEO hizmetine ihtiyaç duyan firmalara ilk sayfa garantisi verilebilir belki ancak ilk sıra garantisi vermek arama motorlarının çalışma prensiplerini hiç anlamamak anlamına gelir. Bu nedenle de bir SEO ajansı eğer size ilk sıra garantisi veriyorsa o görüşme orada bitmiştir.

Bir diğer faktör de Google, Yandex ve Bing başta olmak üzere bütün arama motorları SEM (Search Engine Marketing) adı verilen Arama Motoru Reklamcılığı hizmeti de sunmaktadır. SEM çalışmalarında da ücretli reklamcılık söz konusu olsa da en üst fiyat teklifi verilse dahi yine de ilk sıraya yerleşme garantisi verilemiyorken SEO‘da bu garantiyi vermek saçmalığın ta kendisidir.

İlk sıra garantisi vermek dışında aylık garanti tıklama sayısı, garanti ziyaretçi sayısı ve garanti backlink sayısı gibi SEO hizmeti adı altında garantiler veren firmalardan ve ajanslardan da kesinlikle uzak durulmalıdır.

SEO’da Sabit Fiyatlandırma Asla Yapılamaz

Bazı SEO ajansları ve firmaları, SEO hizmeti verdiğini iddia ederek bazı hazır paketler sunmaktadır. Tabi ki bir pazarlama kuralı olarak birden fazla paket sunan bu ajanslar ve firmalar, en düşük ve en yüksek paketlerine belli bir fiyat vererek o paket karşılığında SEO hizmeti sunduğunu iddia ederler. Peki yukarıda da az çok bahsettiğimiz SEO mantığını göz önüne alınca sizce bu mantıklı mıdır?

Uzun uzadıya yazmadan ve okuyucuları sıkmadan özet olarak açıklamak gerekirse, her sektörün ve her kategorinin kendine göre SEO zorluğu ve SEO stratejisi vardır. Bu nedenle de bir SEO paketi ve fiyatlandırmasının tüm kategorilere ve sektörlere uygulanması söz konusu dahi olamaz.

Bu açıklamadan sonra şunu anlamalısınız ki; internette İzmir SEO fiyatları gibi bir araştırma yapmak size sağlıklı sonuçlar getirmeyecektir. Bu araştırmayı yaptığınızda da karşınıza sabit fiyatlar çıkıyorsa ya da görüştüğünüz İzmir SEO ajansı ya da SEO uzmanı eğer size sabit fiyatlı paketler sunuyorsa uzak durmanızda fayda var.

SEO ve Referans İlişkisi

İzmir SEO Hizmeti veya İzmir SEO Danışmanlığı araştırması yapan ve bu araştırmalar sonucu ön görüşmeler gerçekleştiren firmalar, haklı olarak karşısındaki SEO ajansı, uzmanı ya da firması hakkında daha sağlıklı bir karar verebilmek için referansları incelemek isterler. Hatta bazı SEO ajansları, internet sitelerinde referanslarına yer vermiştir. Ancak şunu da bilmek önemlidir; gerçek bir SEO ajansı ya da uzmanı referanslarını açıkça paylaşmaz ve herkese vermez.

Nedeni soracak olursanız da maalesef SEO çalışmaları içerisinde Negatif SEO adı verilen bir çalışma sistemi mevcuttur. Nasıl ki SEO çalışmalarında amaç hedeflenen sektör ve kategoride üst sıralarda yer almaksa Negatif SEO‘da da tam tersi bir işlem söz konusu olur ve genellikle bu işlemler ya rakip firmalar tarafından ya da art niyetli SEO ajansları ve uzmanları tarafından yapılır.

Rakip firmaların bu yola başvurmasının sebebi zaten açıktır, rakibin başarısını yok ederek rakibin yerine geçmektir. Peki SEO ajansları ve uzmanları neden bunu yapıyor sizce? Hemen söyleyelim; bazı SEO ajansları ve uzmanları, Negatif SEO ile ilgili firmanın SEO çalışmalarına zarar verdikten hemen sonra firmayla iletişime geçerek teklif sunup işi almaya çalışırlar. Elbette profesyonel bir SEO ajansı, Negatif SEO karşısında da ne yapacağını çok iyi bilir ama zamanını daha faydalı işlere ayırabilmek için bu riskten uzak durmak isterler.

Referanslarla alakalı bir de şu durumdan bahsedelim; yine bazı SEO ajansları ve firmaları, kendilerini pazarlarken hiçbir çalışma yapmadıkları ve firmanın kendi adı ile kazandığı SEO değerini sanki kendileri yapmış gibi pazarlarlar. Hatta bu firmalar ve ajanslar, kendilerinin çok pahalı SEO araçları kullandıklarını, bu araçların herkeste olmadığını söyleyerek de ayrıca pazarlayıp hem hizmet fiyatını yükseltirler hem de sadece göz boyayarak kazanç sağlamaya çalışırlar.

Özetleyecek olursak; eğer bir İzmir SEO ajansı ya da uzmanı ile çalışacaksanız ve bu firma referanslarını açıkça belirtmiş ise bir adım geride durabilirsiniz. Yaptığınız görüşmelerde de sadece referansların isimlerine göre karar vermek yerine bu referanslar için yapılmış çalışma raporlarından örnekler rica ederseniz avantaj kazanırsınız.

SEO Tek Seferlik Bir Çalışma Değildir

Bazı firmalar ve SEO‘dan neredeyse hiç anlamayan ajanslar ya da uzmanlar, SEO‘nun tek seferlik yapılan ve devamı olmayan bir dijital pazarlama çalışması olduğunu düşünmektedir. Tabi ki bu düşünceye sahip olan kişi ya da firmalar büyük bir yanılgıya düşmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arama motorları sürekli olarak güncellenmekte ve algoritmalarını geliştirmektedir. Dolayısıyla SEO çalışmalarının da bu değişimlere ve güncellemelere göre güncellenip geliştirilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı örneğin bir İzmir SEO ajansı ya da uzmanı ile anlaşma yaparken aslında almanız gereken SEO hizmeti, SEO Danışmanlığı olmalıdır ve çalışacak olan SEO firması ya da SEO uzmanı, SEO danışmanı olarak hizmet vermelidir.

Söz konusu hizmet bir danışmanlık hizmeti olacağından da tek seferlik değil minimum 6 aylık bir hizmet almak gerekecektir. Bizden örnek vermek gerekirse çalıştığımız firmalarla minimum 1 yıllık sözleşmeler ile ilerlemekteyiz ve düzenli olarak raporlar sunmaktayız. Bazı sektörlerde bu süre 6 aya inebilir ama ideal minimum süre, SEO konusunda uzman olan birçok kesimin de belirteceği şekilde 1 yıldır.

İzmir SEO Danışmanlığı için Doğru Adres

İzmir SEO danışmanlığı ve İzmir SEO danışmanı gibi araştırmalarda da yine oldukça çok sonuç elde etmek mümkündür. Ancak bizler de SEO uzmanlarından oluşan bir SEO ajansı olarak yaptığımız incelemelerde, SEO danışmanı diyerek kendilerini tanıtan ve SEO danışmanlığı verdiğini iddia eden bazı firmaların hiçbir iş yapmadan sadece süslü cümleler ile kazanç elde ettiğini görebiliyoruz.

MedyaMan olarak başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasına sunduğumuz SEO Hizmetleri ile firmanızı ve markanızı zirveye taşıyabiliriz. Bunun için tek yapmanız gereken hemen bizimle iletişime geçmek ve sizin için ücretsiz SEO analizleri yaparak bu analizleri raporlamamızı ve ihtiyacınız olan SEO reçetesini yazmamıza müsaade etmek!

MedyaMan SEO Çözümleri ile kazanacağınızdan asla şüpheniz olmasın…