Sosyal medya pazarlaması, reklam ve pazarlama çalışmalarının her ne kadar vazgeçilmez yöntemlerinden biri olsa da zaman zaman can sıkan bazı durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durumlardan en çok karşılaşılanı ise kısıtlanan Facebook reklam hesaplarıdır.

Kısıtlanan Facebook reklam hesapları karşısında çoğu insan ne yapacağını bilememekte ve çaresiz bir şekilde durumu seyretmekle yetinmektedir. Halbuki bu durum en büyük ajansların dahi başına gelebilecek bir durum olduğu gibi çözümsüz bir durum da değildir. Özellikle Facebook reklam hesabı kısıtlamalarında yeterli bir bilgi vermemekte ancak bu noktada önemli olan Facebook’un reklam hesabınızı neden kısıtladığını anlayabilmek, öngörebilmek ve buna göre çözüm üreterek hesabı geri almaktır.

Kısıtlanan Facebook Reklam Hesaplarının Başlıca Nedenleri

Facebook reklam hesabı kapatıldığı, kısıtlandığı veya dondurulduğu andan itibaren yayında olan reklamlarınız durdurulur ve kısıtlanma sorunu giderilmediği sürece yeni reklam veremezsiniz. Bu noktada ilk yapılması gereken bu durumun neden ortaya çıktığını anlamak ve çözüm üreterek Facebook reklam hesabını yeniden aktif hale getirmektedir. Facebook reklam hesaplarının kısıtlanmasına sebep olan başlıca durumlar şunlardır:

Facebook Reklam Ödeme Sorunları

Kısıtlanan Facebook Reklam Hesapları Sıra Dışı Hareketler

Bilindiği üzere Facebook reklam ödeme seçenekleri arasında 2 yol bulunmaktadır. Bu yöntemler otomatik ödemeler ve manuel ödemelerdir. Otomatik ödemeler de sadece kredi kartınızı tanımlarsınız ve reklamlarınızın ücreti faturalandırma düzeyine ulaştığı anlarda otomatik olarak kredi kartınızdan ödemeler gerçekleştirilir. Manuel ödemelerde ise bir nevi kredi yüklemesi yaparsınız ve reklam ücretleriniz kredinizden düşerek devam eder.

Otomatik ödemeler manuel ödemelere göre daha avantajlıdır çünkü manuel ödemelerde krediniz biterse yeniden kredi yükleyene kadar reklamlarınız yayınlanmaz. Bu yönden otomatik ödemeler sürekli yayınlar için daha avantajlıdır ancak işte tam bu noktada Facebook reklam hesabınızın kısıtlanmasına yol açan bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Facebook reklam ödeme sorunu nadiren manuel ödemelerde de ortaya çıksa da en çok otomatik ödemelerde ortaya çıkar. Bunun nedeni ise Facebook’un faturalandırma düzeyine ulaşana kadar zaman zaman kredi kartının müsait olup olmadığını küçük ücretler çekmeyi deneyerek test etmesidir. Eğer Facebook reklam hesabınızdaki toplam reklam ücretinin ödenemeyeceği Facebook tarafından tespit edilirse veya anlaşılırsa Facebook reklam hesabınız dondurulur.

Aynı zamanda Facebook, eğer faturalandırma düzeyine ulaştığınızda birden çok kez ücreti kredi kartınızdan tahsis edemezse bu da Facebook reklam hesabınızın kısıtlanmasına sebep olur. Bu nedenle de Facebook reklam hesabı ücreti ödemesi yaparken eğer sorunsuz bir kredi kartınız yoksa manuel ödemeleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Eğer ödeme sorunlarından kaynaklı bir hesap kısıtlaması aldıysanız ve Facebook reklam hesabınıza girdiğinizde yukarıdaki görselse yer alan uyarıyla karşılaşıyorsanız hesabınızı doğruladıktan yazısındaki bağlantıya tıklayarak açılan formu eksiksiz ve hatasız doldurup göndermeniz gerekecektir. Muhtemelen hesabınız tekrar aktifleşecektir ancak aynı sorunun tekrar yaşanmamasına özen göstermelisiniz.

İhlal Edilen Facebook Reklam Kuralları ve İlkeleri

Kısıtlanan Facebook Reklam Hesapları İlke İhlalleri

Facebook, reklam hesaplarında gerçekleştirilen reklamlarda diğer tüm reklam sistemlerinde olduğu gibi oldukça hassastır ve size göre çok normal gelen bir görsel veya yazı ihlâl olarak değerlendirilebilmektedir. Eğer ilk defa gerçekleşen bir durumsa Facebook sizi bu konuda uyarmakta ve size iki seçenek sunmaktadır. Ya reklamı yeniden düzenlenmeniz gerekir ya da bir ihlâl olmadığını düşünüyorsanız yeniden değerlendirme talebinde bulunmanız gerekir.

Eğer bu durum birden çok kez gerçekleşirse hesabınızda yukarıdaki görselde olduğu gibi bir uyarı alırsınız. Uyarının sonunda yer alan bizimle iletişime geçin bağlantısına tıklayarak aşağıdaki forma ulaşırsınız ve bu formda olabildiğince açık bir şekilde kendinizi anlatmanız gerekir.

Kısıtlanan Facebook Reklam Hesapları İlke İhlalleri Formu

İlgili formu eksiksiz ve hatasız doldurup gönderdikten sonra genellikle hesabınız açılır ancak aynı sorun tekrar ederse bu kez geri dönüşü olmayacak bir şekilde hesabınız tamamen kapatılabilir. Bu nedenle de özellikle sağlık ve kozmetik ürünlerine yönelik reklamlar yapıyorsanız mutlaka Facebook Reklam İlkeleri sayfasını inceleyiniz.

İşletme Doğrulaması Yapılmayan Facebook Reklam Hesapları

Facebook reklam hesaplarının reklam ve pazarlama çalışmalarında kattığı avantaj yüksek olduğu için ne yazık ki dolandırıcılar, sahtekarlar ve tek bir ürün üzerinden satış vurgunu yapmak isteyenler için de sıkça kullanılmaya çalışılmaktadır. Facebook da bu durumun farkında olduğu için hiçbir uyarı ve bilgilendirme yapmaksızın ilk açılan hesaplarda bir harcama limiti ve reklam limiti koymaktadır. Aynı zamanda da yeni hesaplar üzerinden yapılan tüm işlemleri normalden çok daha dikkatli ve hassas bir şekilde incelemektedir.

Hiçbir şekilde kötü niyet taşımasanız dahi reklamınızdaki ufacık bir sorun veya ödemede yaşanan basit bir hata bile anında hesabınızın kısıtlanmasına sebep olabilir. Bu da reklam çalışmalarınızı sekteye uğratacağı gibi canınızı ciddi anlamda sıkabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak ve Facebook’a güven verebilmek için yapmanız gereken en önemli adım da reklam hesabınızın bağlı olduğu işletme hesabını doğrulamak olacaktır.

Facebook işletme doğrulaması, Facebook ve Instagram sayfalarınızın bağlı olduğu ve reklam hesaplarınızı yönetebildiğiniz işletme hesaplarına yönelik bir doğrulama işlemidir. İşletme doğrulaması yaparak Facebook’a gerçek bir işletme olduğunuzu kanıtlayarak reklamlarınızın sorunsuz bir şekilde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook İşletme Doğrulaması ve Yapılışı adlı makalemizi inceleyerek Facebook işletme hesabınızı doğrulayabilirsiniz ve yukarıda anlatılan kısıtlama sorunlarının önüne tamamen geçebilirsiniz.

Ayrıca MedyaMan Sosyal Medya Çözümleri ile başta Facebook olmak üzere tüm sosyal medya reklam ve pazarlama çalışmalarınızı profesyonel bir şekilde yönetmemizi isterseniz bizimle dilediğiniz an iletişime geçebilir ve çalışmalarınızı başlatabilirsiniz.