• Marka Tescili Nedir

Giriş

Marka tescil işlemleri, işletmelerin ve kuruluşların mutlaka yaptırmaları gereken ve yaptırılmadığı takdirde ciddi sorunlarla karşılaşabileceği bir tescil işlemidir. Marka tescili nedir ve gelişen teknoloji, dijital çağ ve marka kavramının günden güne daha da benimsendiği son dönemlerde artış gösteren bir grafiğe sahip marka tescil işlemi neden önemlidir birlikte bakalım.

Marka Tescili Nedir?

Bir işletmenin veya kuruluşun kendisine ait olan bir ismi, sloganı ve buna özel tasarlanmış logo veya simgenin rengiyle, yazı karakteriyle ve diğer tüm özellikleriyle birlikte başkası tarafından kullanılamacağını ve tamamen kendine özel olduğunu belgelendirme işlemidir.

Marka tescili nedir sorusuyla birlikte marka tescil başvurusu, marka tescil süresi ve marka tescil belgesi konularına dair sıkça sorulan bazı sorular aşağıdaki gibidir:

Marka tescil belgesi, marka başvurusunu sonuçlanıp tescil ücreti yatırıldıktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından başvuru esnasında belirtilen adrese posta yoluyla gönderilmektedir.

Kısaca bahsedecek olursak eğer marka tescil başvurularında ürün ve hizmet kategorilerine ayrılmış toplam 45 marka (NICE) sınıflandırması bulunmaktadır ve bu 45 sınıf içerisinden size en uygun olan sınıfı seçmelisiniz.

İster bireysel olarak isterseniz de firma olarak marka tescil başvurusu yapabilirsiniz.

Marka tescil işlemlerinde başvuru gerçekleştirilen sınıf sayısı kadar ve başvuru tamamladıktan sonra tescil tutarı kadar ödeme gerçekleştirirsiniz.

Geçerliliği 10. yılın sonunda sona erecek olan bir marka tescili istenildiği takdirde ücreti ödenerek 10 yıl daha uzatılabilir.

Başvuru süresi tamamlanmış ve tescili onaylanmış bir başvuru sonucu elde edilen marka tescil belgesinin ve marka tescilinin 10 yıllık geçerlilik süresi vardır.

Eğer bireysel bir başvuru gerçekleştirecekseniz Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun elektronik başvuru sistemi olan EPATS sisteminden e-devlet bilgilerinizle giriş yaparak bireysel olarak veya yetkinizin bulunduğu şirketinizin adına marka tescil başvurusu yapabilirsiniz.

Marka tescil başvuruları bireysel olarak Türk Patent Kurumu’na ait E-PATS sisteminden yapılabileceği gibi danışmanlık hizmeti veren bir firma ile anlaşılarak da gerçekleştirilebilir.

Marka Tescilinin Önemi

Marka tescil nedir araştırması sonucu hala marka tescilinin önemini fark edemediyseniz özetle şu soruyu cevaplamanız gerekmektedir; halihazırda kullandığınız veya gelecekte kullanmayı düşündüğünüz bir markayı sizden önce bir başkası tescil etse ve kullansa nasıl hak iddia edersiniz? Bu marka benimdir savunmasını nasıl yapabilirsiniz?

Sadece bu soru bile marka tescilinin önemini gösteriyor. Ancak yine de “Markalaşmanın Önemi” yazımızı da incelemenizi öneririz.

Marka Tescil Ücretleri

Marka tescil nedir ve marka tescili nasıl yapılır gibi sorularla birlikte ücretlendirme ile ilgili konuya gelecek olursak marka tescil ücretleri her yıl değişmektedir. Ücretlendirme marka başvuru ücreti ve marka tescil ücreti olarak 2 aşamadan oluşmaktadır. 2021 marka tescil ücretleri aşağıdaki gibidir:

Hizmetin Türü 2021 İşlem Ücretleri
Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti 280 TL
Marka Başvurusu Ek Sınıf Ücreti 280 TL
Marka Tescil Ücreti 750 TL
Marka Tescil Belgesi Sureti Düzenleme Ücreti 285 TL
Marka Bilgilerine İlişkin Resmi Yazı Düzenleme Ücreti 45 TL
Marka Yenileme Ücreti 940 TL

Tabloda yer alan “Hizmetin Türü” başlığı altındaki hizmetlerin özet açıklaması aşağıdaki gibidir:

Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti

Eğer marka tescil başvurusunu marka sınıflandırmasında yer alan 45 sınıftan sadece 1 tanesi için yapacaksanız başvuru esnasında ödemeniz gereken ücrettir.

Marka Başvurusu Ek Sınıf Ücreti

Marka tescil başvurunuz için 45 sınıftan sadece 1 sınıf yeterli gelmiyorsa başvuru gerçekleştireceğiniz her bir sınıf için ayrıca ödeyeceğiniz ücrettir.

Marka Tescil Ücreti

Başvurunuz olumlu sonuçlanır ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından markanızın tescil edilebileceği bilgisini alırsanız markanızı 10 yıl için tescil ettirmeniz için gereken tescil ücretidir.

Marka Bilgilerine İlişkin Resmi Yazı Düzenleme Ücreti

Marka tescil başvurunuzu sürekli takip edemeyeceğinizi ve bu nedenle resmi yazı ile bilgilendirmek isterseniz ödemeniz gereken ücrettir. Mecburi bir ücreti değildir ve isteğe bağlı olarak alınabilir bir hizmettir.

Marka Yenileme Ücreti

Halihazırda bir marka tesciliniz var ise ve 10 yıllık süresini doldurduysa bir 10 yıl daha tescil süresini uzatabilmek için ödemeniz gereken ücrettir.

12 Mart 2021|Marka Yönetim|

Yazar Hakkında:

2013 yılından bu yana Kreatif tasarım ve Web tasarım alanında profesyonelleşen MedyaMan; zaman içerisinde SEO, SEM, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama, E-Ticaret, İçerik Pazarlama, Medya Planlama, Marka Yönetim ve Dış Ticaret alanlarında profesyonelleşerek tam kapsamlı hizmet vermektedir.

Leave A Comment

Go to Top